Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Evrim sonucunda neden insana benzer akıllı canlılar ortaya çıkmadı?

Evrim uzun süreler boyunca canlıların daha da mükemmel ve dayanıklı formlara evrildiyi fikrini ortaya atmıştır.Kafama takılansa şu: Eğer insanlar evrim sonucunda yaratılmışsa, neden diger canlılar benzeri, mesela suda yaşayan, kuşlar gibi uça bilen akıllı canlı türleri oluşmadı? Uzaylılar neden bizim dünyamızda bizimle birlikte oluşmadı?
338 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yüşa Eymen Barlın
Öğrenciyim ve bir şeyler düşünüyorum.

Eğer evrimi bir sınava benzetirsek bu sınavı geçmek için hayatta kalmalısınız. Yani bu sınavdan fareler de insanlar da 100 alır. Yani iki türün de başarı oranı aynıdır. Biz insanlar olarak kendimizi daha başarılı olmaya meyilliyiz aslında zaten daha başarılı gibi de görünüyoruz. Teknoloji geliştiriyoruz, evler ve arabalar yapıyoruz, diğer canlılardan çok daha zekiyiz ama bunların 'evrim sınavında' hiç bir önemi yok. Evrim sınavında önemi olan tek şey canlının hayatta kalıp üreyebilmesi.

Bir diğer sebep de evrimin bir bilinci yoktur. Evrim sadece hayatta kalabilen canlıların hayatta kalmasından ve üremesinden ibaret bir doğa yasasıdır. Çoğu insan evrim her zaman daha akıllı, daha karmaşık canlılar üretmeye çalışıyor yanılgısına kapılır. Aksine eğer koşullar daha basit canlıların hayatta kalmasına elverişliyse evrim daha basit canlılara doğru ilerler.

Tüm Reklamları Kapat

Bu kısmı cevabın sonuna yazmak sanırım bir hata ama olsun. Doğada insan benzeri teh canlı homo sapiens değil; homo neanderthelensis, homo erectus gibi pek çok akrabamız vardır ancak bu türlerin hepsinin soyu tükenmiş ve geriye sadece homo sapiens kalmıştır.

Evrim hakkındaki pek çok soruna bu oynatma listesinde cevap bulabilirsin.[1]

Kaynaklar

 1. Çağrı Mert Bakırcı. Evrime Giriş: Canlılar Nasıl Değişir?. Alındığı Tarih: 28 Ekim 2022. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close