Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Arduç
Üye
5

Evrim konusunu/dersini ne zaman öğrenmeliyiz?

Biyolojiye sıfırdan başlayacak kişi biyolojinin hangi konusundan sonra evrimi öğrenmeli? Üzülerek söylüyorum ki "müfredattan kalktığı" için karar veremiyorum.
419 görüntülenme
Evrim konusunu/dersini ne zaman öğrenmeliyiz?
Evrim konusunu/dersini ne zaman öğrenmeliyiz?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa Merthan Merdoğlu
Evrim Öğrencisi

Evrim Yasası, biyolojinin temel yasalarındandır ve bu yasanın nasıl işlediğini inceleyen Evrim Teorisi ise gerek biyolojinin gerekse bilimin en kuvvetli teorilerinden biridir. Evrimi bilmek birçok bilim dalında kişiye avantajlar sağlayabileceği gibi biyoloji alanında sağlam bir temel için olmazsa olmazdır. Biyoloji evrimsiz düşünülemez. Mevcut müfredatı evrimden arındırıp sunmak müfredattaki bilgilerin eksik bir şekilde öğrenilmesine sebebiyet verir.

Evrim, gezegenimizde canlılığın oluşumundan günümüze kadar devam eden ve canlılığın mutlak olarak son bulması ile sona erecek olan bir süreçtir. Yani biyolojinin etkinlik gösterdiği her alanı gözlemler. Biyolojinin temel ilkelerini ve terminolojisini öğrendikten sonra evrim mekanizmasının doğadaki işleyişine dair araştırmalar yapmaya başlamak, bu mekanizma devamında öğrenilecek her türlü biyoloji bilgisini kapsadığı için faydalı olacaktır. Ve Evrimi öğrenmek için hiçbir zaman geç değildir. Şahsi bir örnek vermem gerekirse; ilk ve orta öğrenim hayatım boyunca dersliklerde "evrim" kelimesini toplasam üç kere duymuşumdur. Tüm öğretmenlerimiz sanki doğada böyle bir mekanizma hiçbir zaman işlememiş gibi öğrettiler bize bu bilim dalını. Ama lisenin sonlarında Evrim Ağacı ile tanıştım ve sadece biyolojiye değil tüm bilimlere olan bakış açım yavaş yavaş değişmeye başladı.

Konuya giriş için kaynak önerisi yapacak olursam sitede bulunan EA Akademi'den Evrim ile alakalı makaleleri değerlendirmenizi tavsiye ederim. Sonrasında ilerlemek ve bu ağacın köklerine kadar inmek isterseniz, makalelerin kaynak bölümlerinde birçok yerli ve yabancı eser bulabilirsiniz. Uzun yaşayın ve başarılı olun.

Tüm Reklamları Kapat

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close