Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Murat Yılmaz
Murat Yılmaz
1,086 UP
Üye
1

Evrim karşıtı bilim insanlarının akademik baskı altında olduğu iddiasına nasıl cevap verilebilir?

Merhaba. Dünya üniversitelerinde evrim teorisine karşı getirilen argümanların dikkate alınmadığı, hatta evrim karşıtı bilim insanlarının akademik açıdan baskı altında olduğu, seslerini fazla duyuramadıkları, bundan dolayı da evrimin tüm bilim insanlarınca ispatlanmış bir teori gibi gösterildiği iddia ediliyor. Buna ne cevap verilebilir?
925 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Bu tür bir baskı veya komplo olmadığını anlamanın birkaç yolu var:

Üniversitelerin departmanlarına bakacak olursanız Darwinci evrime karşı çıkan kişilerin fikrini belirtme hakkına saygı duyulduğunu ama fikirlerinin departmanca desteklenmediği görülebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Komplo veya baskı argümanı bilimin yapısı ile birleştirilmeye çalışıldığında argüman kendini çürütmektedir:

Evrim, onlarca bilim dalını kapsayan kullanım alanına sahiptir. Evrime karşı olan bir veriye sahip olmak onlarca bilim dalını kapsayan devasa bir değişiklik demektir. Bu veri, onlarca bilim dalında kullanacağı için milyonlara varan atıf alacaktır. Milyonlarca atıf alacak bir veriyi yayınlamak; akademik dergilerin, hakemlerin ve yazarların tabiri yerindeyse "köşeyi dönmesi" demektir. Böyle bir veriyi getirirseniz ve verileriniz doğru ise bırakın size bunları yayınlamamanız için baskı yapmayı o verileri sizden çalıp kendileri yayınlamak için bile savaşanlar olacaktır. Yani bırakın baskı yapmayı ve susturmayı halkın deyimi ile söyleyecek olursak davul zurna ile karşılarlar sizi.

Tüm Reklamları Kapat

Bu argüman "kabul geçişi"nin nasıl sağlandığını mantıklı bir sebep ile açıklayamamaktadır:

Bildiğiniz üzere evrim öyle bir anda kabul görmedi. Bilim camiası bile olsa inançları yüzünden kabul edemeyen yaratılışçı kesim çoğunluktaydı. Evrim Teorisi'nin yeni yeni yükselmeye başladığı dönemde bile çokça tartışma bulmak mümkündü. Yani "evrimcilere" oldukça baskı yapılıyordu. Şu an ise evrim bilim camiasının %95-%99'u tarafından kabul edilmektedir. Ki şu anki bu devasa kabul oranını öne sürüp "baskı altında olduklarını" iddia ediyorlar. Peki baskı altında oldukları için evrimi çürüten verilerini yayınlayamıyorlarsa geçmişte devasa bir yaratılışçı bilim kitlesinin baskısı varken "evrimciler" nasıl bilim camiasının %99'una kadar genişleyebilmiştir? Öldürme gibi ciddi bir komplo öne sürülse bile o zamanın bilim camiasında %90'lara varan bir katliam yapmak imkansızdır. Çoğunluk yaratılışçı olduğu için yüzyıllar boyunca şüphe ile yaklaşıp şimdikinden daha zorlu ve katı testler yapılacağını da göz önünde bulundurursak evrim yalan olsa idi zaten ezici miktarda yaratılışçı kitle izin vermezdi. Ama onları bile ikna edebilmişler ki günümüzde evrimi kabul edenler çoğunlukta.

Kimi zaman birden fazla yöntem birleştirilip "Aslında evrimin çürütüldüğünü ama küçük ve özel bir grubun ekmeğine yağ sürdüğü için bunun gizlendiği" söylenebiliyor. Bunun da hatasını göstermek diğer yöntemler kadar basittir.

Evrimin durumunu anlamak, doğayı ve popülasyonların özelliklerini anlamak açısından önemlidir. Bu yüzden evrim gerçek değilse, çalışmayan bir bilim sahası için kullanılan onlarca bilim dalında yüzlerce departman ve milyonlarca çalışma olması kimsenin ekmeğine yağ sürmez. Ayrıca yine evrim bu kadar geniş bir alanı ilgilendirdiği için küçük bir grup ile çalışamazsınız. Çalışmanızın doğru ilerleyebilmesi için yüzlerce departmanda, on binlerce akademisyen ve yine yüz binlerce, milyonlarca verinin de düzgün işlemesi gerekiyor. Bu da ister zengin olun, ister "Dünya'yı yöneten bilmem kaç aileden biri" olun; evrim çürümüşse ve çalışmıyorsa bunu gösteren verinin gizli tutulamayacağını ve bizzat Nature gibi saygın akademik dergilerde milyonlarca atıf alarak yayınlanacağını gösterir.

Gördüğünüz gibi evrimin kabulünün çoğunluk olmasından doğan bir komplo teorisini ilerlettiğimizde, daha doğrusu tarihsel olarak geçmişe götürdüğümüzde yine baskı argümanı kendini çürütmüş oldu. Eğer ki evrimi çürüten veri şimdi bulunmuşsa ve verileri doğruysa geçmişte yaratılışçı çoğunluktan evrimci çoğunluk oluştuğu gibi şimdi de veriler neyi gösteriyorsa onu kabul eden bir çoğunluk oluşacaktır.

Yani uzun lafın kısası baskı komplosunun hem pratikte hem bilimsel yöntemde hem de tarihsel olarak geçerli olmadığı açıktır. Evrime karşı bir verileri varsa bunu iddia edenler rahatlıkla saygın akademik dergilerde verilerini yayınlayabilir. Eğer bir gün bu olursa bilim anlatıcıları da bunu rahatlıkla duyuracaktır.

223 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
10
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Mustafa Ozan
Mustafa Ozan
50K UP
Öğrenci

Bunu diyen kişilerin elinde bir kanıt yok. Evrim teorisini karalama amaçlı böyle saçma iddialar atılıyor. Ancak ne Türkiye de ne de Başka bir ülkede böyle bir baskı söz konusu değildir. Bunu evrim karşıtı araştırmalardan da anlıyabilirsiniz. Zaten eğer böyle bir baskı söz konusu olsaydı bu baskı gizli bir şekilde yapılırdı. Yani öyle her akılsızın bildiği sıradan bir bilgi haline getirilmezdi.

308 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Kaynak . (1 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 1 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close