Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evrim çürütülebilir mi? Evrim çürütüldü diyen çoğu kişi saman adam safsatasına mi başvuruyor?

278 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Hayır, evrimi çürütemezsiniz. Evrim, popülasyondaki kalıtsal özelliklerin nesiller geçtikçe değişmesidir. Bu gerçeği onlarca bilim dalında aktif olarak çalışıyor ve kullanıyoruz.

Evrim Teorisi ise bu evrim gerçeğine yönelik kanıtların toplamıdır. İçinde gerçeklere yönelik veriler olduğu için Evrim Teorisini de tamamen çürütemezsiniz. Tıpkı Newton'ı tamamen çürütememeniz gibi, sadece daha çok veri ile ayrıntıları daha iyi anlamamızı sağlayıp bazı ayrıntı bilgilerin değişmesini sağlayabilir veya daha fazla ayrıntı öğrenmemizi sağlayabilirsiniz.

Öte yandan, evrim karşıtlarının en sık tartıştığı insanın şempanzelerle akrabalığı gibi sizin babanızın veya annenizin gerçekten sizin anneniz veya babanız olmasından binlerce kat daha kesin bir şekilde bilinen bilgiyi de sadece (etki değeri en yükseklerde olan bir akademik dergide bu şok edici verileri paylaşmadığınız sürece) anca "çürüttüğünüzü sanabilirsiniz."

Tüm Reklamları Kapat

Youtube gibi platformlarda "Bakın ben şimdi size evrimi çürütecem" diye gezen kişileri ciddiye bile almayınız. Evrimin milyonlarca kanıtı vardır, insanın şempanzelerle akrabalığı veya maymun ataları olması konusunda tekil benzerlik yüzdelerinin ötesinde, diğer türler dahil yapılan evrimsel akrabalık analizlerinde insanın en yakın akrabalarının maymunlar olduğu ve maymun ataları olduğu da görülmüştür. Bu evrimin diğer konularında da geçerlidir.

Özetle, evet. Saman adam safsatasına başvurmalarının ötesinde ya gerçekten nasıl kanıtlandığını ve nasıl çürüteceklerinden zerre haberleri yok ya da bilerek yalan söylüyorlar.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close