Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Evrim bu bitki ve tohumların neresinde?

Soruda açıkladığım gibi bitkiler, tohumlar ve diğer tüm yavrulayan ve yumurtlayan hayvanlar yine bu bahar aynı eylemlerini gösteriyorlar ve bir sonraki nesillerine DNA'larına aktararak bu düzeni devam ettiriliyor. Saksımdaki çiçek yine aynı çiçeği açtı. Atom altı parçacıkların kadar her şey aynı... Değişen bir şey yok.
280 görüntülenme
Evrim bu bitki ve tohumların neresinde?
Evrim bu bitki ve tohumların neresinde?
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Aslında sizin gözlediğiniz olay, mikroevrimdir. İnsanlar, gözle görülür bir değişim olmadığı sürece o değişimin evrim olmadığını düşünmeye meyilli. Ancak evrimin tanımı "gözle görülebilir değişim" değildir. Evrim, popülasyondaki kalıtsal özelliklerin nesiller geçtikçe değişmesidir. Bir bitki tohum ürettiğinde mutasyonlar gibi evrimin çeşitlilik mekanizmalarından dolayı genetiği ata bitkiden çok az da olsa farklıdır. Bu farkı gözle görmeniz çok mümkün değildir.

Ancak daha iyi anlamanız için kendi ailenizi düşünebilirsiniz. Bebeğiniz olduğunda mutasyonlar, crossing-over gibi çeşitlilik mekanizmaları sayesinde bebeğiniz anne ve babasından biraz farklı doğmaktadır. Hala çoğunlukla size benzer ama aynı değildir. Yeni doğan bebeğiniz dahil bütün ailenin genomunu çıkartırsanız bebeğin doğması ile popülasyondaki genetik özelliklerin dağılımı biraz değişmiştir. Yani her nesil geçişinde popülasyonunuz evrimleşmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

İşte bitkilerde de olan budur. Bitkilerin genomunu dizilerseniz her nesil geçişinde yeni bitkinin ata bitkiden genetik olarak farklı olduğunu görebilirsiniz. İnsanlar, insanlara alışık olduğu için insanlardaki farkları anlamaya daha meyillidir. Ama bitkiler gibi pek aşina olmadığımız canlı türlerinin mikro düzeydeki evrimini bizim anlayamamamız onların aynı olduklarını, hiç değişmediklerini göstermemektedir.

4
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

DNA ve genlerdeki bilgi yaşamın şifresini oluşturan ve bu bilgiyi taşıyan organik temelli kodlardır. Bu kodlama biyometaryal üzerine yazılmıştır. Daha doğrusu bu alfebeyi oluşturan parçalar biyometaryallerden oluşuyor. Bu şekilde canlıdan canlıya aktarılan yaşamın bu bilgileri diğer biyolojik metaryalleri kullanarak kodların taşıdığı bilgiye göre canlıyı inşa ediyor. Yani bu kod bilgileri okunuyor ve kodların ifade ettiği şeyler canlının bedeninde gerekli inşa sürecini sağlıyor. DNA ve genetik metaryal yaşamın kitabıdır ve yaşamın bilgilerini ve formüllerini içerir. Tohum, çekirdek, tane adına ne derseniz deyin bu bilgiyi taşır. Bu bilgi örneğin su ve topraktan alınan gerekli metaryallerle kabuğu yarar ve filizlenir. Dişi ve erkek yolu ile olan üremede de bir çekirdeğin (yumurta) içine giren dölleyici unsurun gerekli filizlenmeyi başlatacak biometaryali enjekte etmesi ile bu süreç benzer bir biçimde başlar. Böylece yaşamın kodlarına göre inşa süreci başlamış olur. Canlılar çevreden topladıklarını bünyelerine katarak büyürler. Vücudumuza giren bütün besinler toprak temellidir. Yani toprakta yetişenlere dayanır. Bu da topraktan alınan minerallerin aslında canlılığın temel yapı taşlarından olduğunu gösterir. Ölünce de toprak aynı mineralleri çözer doğaya katar. Yaşam bu nedenle aslında önce bir toplanma ve sonra dağılma sürecidir. Evrenin kendisi de dağılma halindedir ve dağılma süreci devam ederken canlılık bu sürece bir direnç göstererek var olmaktadır Entopi denen şey de tam budur. Evrenin tamamı açısından devam eden dağılmada toplanan düzenler ve yeniden dağılan düzenler. . Evrim budur özünde.

0
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close