Sorulara Dön
4
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Evrim ağacının bir videosunu izlerken söylenilen bu cümle aklıma takıldı. İnsanlar doğuştan kör bir insanin nasıl gördüğünü asla hayal edemezler. ?

Peki ya tekilliğe girersek (yani bir kara deliğin içine) bu senaryoyu yaşaya bilir miyiz? Nede olsa oradan ışık bile kurtulamıyor. Işık olmayacağına göre gözde göremez deyilmi? Yoksa yinede sadece sonsuz bir siyah mı görürdük? (eğer kara deliğin içinde hayatta kalabilseydik)

1
308 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Terimsel bir düzeltme yaparak başlayayayım. Kara delik ve tekillilik farklı şeylerdir. Sizin bu soruda kast ettiğiniz olay ufkudur yani ışığın bile kaçamayacağı bölge, bundan ötürü kara deliğin (yani olay ufkunun) içinde olan olaylar dışarısını asla etkileyemez. Tekillilik ise kütle çekimin sonsuza yakındığı yerdir. Örneğin, en basit kara delik olan Schwarzschild kara deliğin merkezinde bir tekillilik vardır.

Ancak dışarıdaki olaylar pekala içerisini etkileyebilir ve içerideki olaylar da birbirini etkileyebilir. Bu şu demektir: kara deliğin içine girmemiz ışık görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Pekala olay ufkunun dışından gelen veya bizim gibi olay ufkunun içine girmiş bir ışık gözümüze gelebilir. Evet, ışık kara delikten kaçamaz ama kara deliğin içinde yörüngede olabilir veya dışarıdan ışık girebilir. Kara deliğin içi, dışından çok da farklı değildir hatta bir ara evrenin kara deliğin içinde olabileceğine dair popüler haberler bile çıkmıştı. Kara deliğin içini dışarıdan farklı yapan iki temel özellik vardır.

  1. Kara deliğin (olay ufkunun) içine giren bir daha dışarı çıkamaz, dışarıya bilgi iletemez, dışarıdaki olayları etkileyemez.
  2. Kara deliğin içine giren er ya da geç cisim mutlaka tekilliliğe ulaşmak zorundadır. Elbette bu süre kara deliğin büyüklüğüne ve bizim nasıl hareket ettiğimize göre milyon yıllar da sürebilir, birkaç saniye de.

Bunun yanı sıra Einstein'ın eşdeğerlilik ilkesi gereği olay ufkuna girdiğimizde yüksek bir kütle çekim ile karşılaşmak da zorunda değiliz, bundan ötürü olay ufkuna girdiğimizi bile anlamayabiliriz.

558 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • PBS Spacetime. Do Events Inside Black Holes Happen?. (20 Ağustos 2015). Alındığı Tarih: 16 Ocak 2021. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın