Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Evrim ağacı profilimde görünen sayı ne anlama gelmekte?

Biliyorum bilgisayar ve yazılım konusu değil ama nasıl soracağımı bilemedim. Benim profilimde bazen 5 görünüyor bazen 105 bazen 200. Ne ifade ediyor bu? Ne anlama geliyor?

1
Allanur Kurtov 2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

  Kısaca  Uyum Puanı (UP) adını verdikleri bir puan sistemi. Yani Evrimsel uyum başarısı. Doğadaki canlıların evrimsel başarısını "uyum başarısı" isimli bir parametre ile ölçüyoruz.Bu parametre, birçok canlı için hayatta kalma süresi veya verilen yavru sayısı gibi objektif değerler oluyor. Bu konsepti Evrim Ağacı'nın puan sisteminin merkezine yerleştirdiler ve ortaya kısaca UP çıktı. Bu tarz sistemlere dijital teknolojilerde ve psikolojide oyunlaştırma adı veriliyor. Kişilerin bir site ile etkileşim miktarının sayısal bir karşılığının oluşmasını sağlıyor; böylece kullanıcı ile site arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor. 

Evrim Ağacı oldukça açıklayıcı bir içerik üretmiş:) Nelerin kaç puan ettiğini burada güzel açıklamışlar.

https://evrimagaci.org/evrim-agaci-uyum-puani-up-sistemi-bir-siteyi-oyunlastirmak-560

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. evrim ağacı oldukça açıklayıcı bir içerik
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilge insan, geçmişin torunu olsa da geleceğin ebeveyni olduğunu unutmamalıdır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder