Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrenin genişlediğini biliyoruz fakat bu genişleme neden atomlarda olmuyor?

Atomlardaki parçacıkların belli oranda genişlediğini düşünelim bu durumda algıladığımız ölçek miktarında değişme olmaz her şey düzenli olarak genişliyorsa mesafe kavramı da ona oranla genişleyecektir buda bize gayet normal gelecektir. Bu durumda atomlarda genişleme olmadığını neye göre anlarız?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Cevap Hayır. Genişleyen şey galaksi ölçeğindedir. Yani galaksiler birbirinden uzaklaşmaktadır.

Atomun yarıçapı olan Bohr yarıçapı kuantum ölçeğinde tanımlıdır ve değişemez. Böyle birşey olursa atomun yapısı bozulur. Evren genişledikçe de atoma etki eden dış kuvvetler azalacağından atomun bozunması için bir sebep kalmaz.

Bohr yarıçapı her zaman bir nanometrenin aynı kesri veya bir miktar ışığın (belirli bir spektral çizginin) dalga boyunun aynı kesri boyutunda olacaktır.

Evren genişlediğinden ve boyut büyüdüğü için, kelimenin tam anlamıyla "daha fazla yer" olduğu için "aynı" madde sadece daha fazla hacimde bulunacaktır ve evrenin göreli yoğunluğu azalacaktır. Günümüzde atomun yapısını değiştiren böyle bir durum henüz gözlenmemiştir.

Bunların dışında "Boltzmann Beyinleri" olarak bilinen teorik entropik kıyamet teorisine göre 10 üzeri 10.000 yıl kadar sonra evrendeki tüm atomlar da tamamen bozunmuş olacak ve tüm enerjilerini yitirecektir. Evrende bilgiden başka bir şey kalmayacak ve evren saf bilinç durumuna erişecektir. Fakat bu durum hayal gücümüzün ötesinde ve çok çok uzak bir gelecekte gerçekleşmesi muhtemel bir senaryodan başka bir şey değildir.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. physics.stackexchange.com Atomlar evrenle genişler mi ?

Bunun nedeni

1-Makro olcekte elektromanyetik ve nukleer gucun baskin olmasi

2-Yildiz sistemleri,galaksilerde kutlecekimin baskin olmasi

3-Tum evreni gozonune aldigimizda, genislemenin baskin olmasidir.

Atom ilk kategoride oldugu icin durum bundan ibaret.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sizi absürt şeylere inandıranlar, size iğrençlikler yaptırabilirler.”
Voltaire