Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrenin genişlediğini biliyoruz fakat bu genişleme neden atomlarda olmuyor?

Atomlardaki parçacıkların belli oranda genişlediğini düşünelim bu durumda algıladığımız ölçek miktarında değişme olmaz her şey düzenli olarak genişliyorsa mesafe kavramı da ona oranla genişleyecektir buda bize gayet normal gelecektir. Bu durumda atomlarda genişleme olmadığını neye göre anlarız?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Cevap Hayır. Genişleyen şey galaksi ölçeğindedir. Yani galaksiler birbirinden uzaklaşmaktadır.

Atomun yarıçapı olan Bohr yarıçapı kuantum ölçeğinde tanımlıdır ve değişemez. Böyle birşey olursa atomun yapısı bozulur. Evren genişledikçe de atoma etki eden dış kuvvetler azalacağından atomun bozunması için bir sebep kalmaz.

Bohr yarıçapı her zaman bir nanometrenin aynı kesri veya bir miktar ışığın (belirli bir spektral çizginin) dalga boyunun aynı kesri boyutunda olacaktır.

Evren genişlediğinden ve boyut büyüdüğü için, kelimenin tam anlamıyla "daha fazla yer" olduğu için "aynı" madde sadece daha fazla hacimde bulunacaktır ve evrenin göreli yoğunluğu azalacaktır. Günümüzde atomun yapısını değiştiren böyle bir durum henüz gözlenmemiştir.

Bunların dışında "Boltzmann Beyinleri" olarak bilinen teorik entropik kıyamet teorisine göre 10 üzeri 10.000 yıl kadar sonra evrendeki tüm atomlar da tamamen bozunmuş olacak ve tüm enerjilerini yitirecektir. Evrende bilgiden başka bir şey kalmayacak ve evren saf bilinç durumuna erişecektir. Fakat bu durum hayal gücümüzün ötesinde ve çok çok uzak bir gelecekte gerçekleşmesi muhtemel bir senaryodan başka bir şey değildir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. physics.stackexchange.com Atomlar evrenle genişler mi ?

Bunun nedeni

1-Makro olcekte elektromanyetik ve nukleer gucun baskin olmasi

2-Yildiz sistemleri,galaksilerde kutlecekimin baskin olmasi

3-Tum evreni gozonune aldigimizda, genislemenin baskin olmasidir.

Atom ilk kategoride oldugu icin durum bundan ibaret.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin trajedisi, harikulade bir hipotezi gerçekler ışığında katletmesidir.”
Thomas Huxley
Geri Bildirim Gönder