Puan Ver
1
Puan Ver

Evren'in büyük ölçüde büyük patlama ile başladığını biliyoruz; fakat nasıl bitecek konusunda bir kesinlik yok? Evren nasıl ve neden bitecek?

Örneğin büyük çöküş, büyük yırtılma, büyük donma, vs. Hangisi daha geçerli?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bunu söylemek çok zor çünkü elimizdeki pozitif bilgi ve gözlemler bundan 100 yıl sonra veya 10 bin yıl sonra değişebilir. 

Evrenin sonu ile ilgili en önemli anahtar karanlık enerjidir ve şu andaki gözlem ve verilere dayanarak Büyük Çöküş, Büyük Değişim / Vakum ve Büyük Parçalanma gibi evrenin sonuna ait bazı teoriler rafa kaldırılmış durumdadır. Tamamen çürütemiyoruz çünkü şu anda evrenin hızla genişlediğini gözlemliyoruz. Bu da Büyük Çöküşü imkansız kılıyor ama hızlanma yavaşlar ve durursa, o zaman mümkün olabilir.

Günümüzdeki gözlemler ve araştırmalar; evrenin hızlanarak genişlediğini, evren genişledikçe karanlık enerji yoğunluğunun sabit kaldığını göstermektedir. Yani evren genişledikçe, karanlık enerji ortaya çıkar ve yoğunluğu hep sabit kalır. Bu bilgiler bizi büyük saçılma vasıtası ile büyük donma yani ısıl ölüme götürüyor. 

Evrenimiz ivmelenerek genişlemeye devam ediyor, bir süre sonra o kadar genişlemiş olacak ki, yıldızlar sönmüş, galaksiler ölmüş, parçacıklar bile bozunmuş olacak. Genişlemenin etkisi ile ortaya çıkan son enerji miktarı da kaybolup, hiç bir ısı kaynağı kalmadığında, evren mutlak sıfıra yaklaşacak. Tabi ki bunların, şu andaki gözlemlerimize dayanarak çıkarttığımız sonuçlar olduğu unutulmamalı. 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cesaret, erdemdir ve cesur olmanın tek yolu cesaret etmektir. Nasıl ki yüzme öğrenmek için yüzmeniz gerekirse, cesur olmak için de cesaret gerekir.”
Marie Daly
Geri Bildirim Gönder