Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Evrene dışarıdan bakan birisi, herhangi bir cisme baktığında baktığı cismin dünya olma ihtimali nedir?

Kainat içinde ne kadar küçük ve önemsiz olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istedim kendime.

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bizim dünyamızda olsa başka dünya da olsa bir insan gözüyle görmek imkansızdır çünkü yüzbinlerce galaksinin içindeki fazla büyük olmayan bir samanyolu galaksisinin orion kolundaki (orta veya küçük) unuttum özür dilerim. Bir yıldız sisteminin en küçük 4.gezegeniyiz hatta biraz daha küçültelim kendimizi o dünyanın içindeki bir nokta bile değiliz. Gözlemlenebilir evren normal evrenin küçük bir kısmı ve evren daha hızlı genişiliyor.

Sana bu duyguyu yaşattırdıysam ne mutlu bana

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Dünya Ne kadar küçük olduğunu bir de sen bak

Samanyoluna bakan birinin dunyayi farketmesinden, Korona pozitif birini disardan bakip virusu gorup bu kisiye hasta teshisi koymasi daha kolaydir. En azindan virusun etkilerini gorebilirsin. Bu birde orta halli bir galaksi olan samanyolu icin gecerli hele birde icinde trilyonlarca galaksi olan bir evrende dunyanin farkedilmesi ???

Virusu gormeden vucuttaki etkilerinden hasta teshisi koyabilirsiniz fakat bizim ilk radyosinyallerimiz bile galaximizin icinde hala mahallede sayilacak, ihmal edilebilecek mesafesini ancak kat edebilmisken dunyanin izlerinin bile farkedilmesi hayal gucunu zorlar. Farketmemiz gereken gercekdende dunya evrende dikkate bile alinmayacak bir seydir. Biz icinde oldugumuzdan bizim icin onemli okadar.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. MetaBallStudios MICROORGANISMS Size Comparison
  2. Molten Science Universe Size Comparison
  3. morn1415 size comparison every thing
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öğrenmeyi bilen bir kişi, yeterince şey biliyor demektir.”
Henry Adams