Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrende farklı bir kütleçekim kuvveti var mıdır?

Uzay zaman bükülmesini gergin bir bezin üstüne atılan toplar ile görselleștiriyorlar fakat bunu yerçekimsiz bir ortamda yaparsak bezde herhangi bir bükülme olmaz. Evrenin kendine has bir kütleçekimi var mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

O gösterimler olayı anlamamız için yapılan bir analojiden ibarettir. Uzaya farklı bir kütle çekimi yoktur. Kütle çekimini 3 boyutlu olarak şöyle düşünebilirsiniz.

Suyun altındasınız ve sizin çevrenizde olan su biraz uzağınızda olan sudan daha yoğun. Kütle çekimi cevrenizdeki suyun yoğunluğunu değiştiriyor. Böylece cisimler de çok yoğun olana doğru geliyor gibi düşünebilirsiniz.

Yani gerçekte kütleçekimi, kütlesi olan parçacığın kütlesine göre sizin 3 boyutlu çevrenizde uzayı biraz daha fazla büker (bezdeki örneğin 3 boyutlusu ). Başka bir cisim yaklaştığında ikisinin eğimli hacimleri birleşmeye başlar ve birbirlerine doğru hareket ederler. Çünkü bu durumda potansiyel enerjileri daha azdır.

Olayın 3 boyutlu gösterimi için aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

3D Çekim Alanı
3D Çekim Alanı
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karakteriniz, kaderinizdir.”
Heraclitus
Geri Bildirim Gönder