Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Evrende bilgi kaybolur mu ?

Eğer bilgi kayboluyorsa nasıl kayboluyor ? Kaybolmuyorsa,bilincimizi oluşturan bilgi asla yok olmayıp, uzay zamanda bir şekilde sonsuza dek var olacak diyebilir miyiz ?

1
207 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Biraz zor ve karışık bir konu fakat anlatmaya çalışacağım. Bu konu bugün fizikte üzerinde çalışılan en önemli konulardan.

Evrende bilginin korunduğuna dair güçlü kanıtlarımız vardır.

Kuantum mekaniğine göre, izole sistemlerin bilgi içeriği zamanla değişmiyor. Bununla birlikte, entropinin alt katsayısı, bir kompozit sistemin tek parçalarına ve bunların korelasyonlarına baktığımızda fazla miktarda bilgiyi tanımlamaktadır. Ayrıca, çeşitli bölümlerden gelen entropik katkılar arasındaki denge üniter dönüşümler altında korunmamaktadır.

Temel kuantum mekaniği kavramı üzerine düşününce, böyle bir resimde önemli bir terimin gözden kaçırıldığını görüyoruz: saf hallerin tutarlılığında kodlanan içsel kuantum bilgisi. Bu boşluğu doldurmak için "eksik" bilgiyi hesaba katmak ve korumasını yeniden kurmak için gerekli olan tutarlı entropi dediğimiz bir miktar tanımlamamız isteniyor. İlginçtir, Tutarlı entropinin, gelecekte kuantum durumları tarafından iletilen bilgilere eşit olduğu bulunmuştur.

Karadelikler üzerine olan çift oluşumu teorileri hep bilginin korunması temeline dayanır. Bir planck karelik bir karadelik yüzeyine 1 bit lik bilgi düşmektedir. Yani karadeliğe düşen bir maddenin bilgisi bizim evrenimizde kalmakta. Maddenin kendisi ise karadelik içine düşmektedir.

Bu karadelik bilgi paradoksu olarak adlandırılır. Kuantum kuramında iki ana ilke vardır :

Kuantum determinizmi , mevcut bir dalga fonksiyonu göz önüne alındığında, gelecekteki değişikliklerin evrim operatörü tarafından benzersiz bir şekilde belirlendiği anlamına gelir.

Tersinirlik , evrim operatörünün bir tersine sahip olduğu anlamına gelir; bu, geçmiş dalga fonksiyonlarının benzer şekilde benzersiz olduğu anlamına gelir.

İkisinin kombinasyonu, bilgilerin her zaman korunması gerektiği anlamına gelir.

1970'lerin ortalarından itibaren Stephen Hawking ve Jacob Bekenstein , genel görelilik ve kuantum alan teorisine dayanarak, sadece bilgi korumayla tutarsız görünmeyen, ancak bilgi kaybını hesaba katmadığı ve bunun için hiçbir neden olmadığını belirten teorik argümanlar ortaya koymuşlardır. Spesifik olarak, Hawking'in hesaplamaları, Hawking radyasyonu yoluyla kara delik buharlaşmasının bilgileri korumadığını göstermiştir. Bugün, birçok fizikçi holografik ilkenin (özellikle AdS / CFT dualitesinin ) Hawking'in sonucunun yanlış olduğunu ve aslında bilgilerin korunduğunu gösterdiğine inanıyor. 2004 yılında Hawking, kara delik buharlaşmasının aslında bilgiyi koruduğu konusunda görüşünü değiştirdi.

Bugün Leonard Susskind gibi ünlü fizikçiler dahil bilginin korunduğuna inanmaktalar. Bu konu holografik evren teorisini oldukça güçlendirmekte ve bu nedenle bu fikri savunan bilim adamları evrenin holografik ve zamanın bir yanılsama olduğu konusunda ortak düşünceye sahiplerdir.

Bilinç konusunda benzer çalışmalar çok yok fakat bilince ait bilginin korunduğunu düşünen bilim adamları da mevcut.

180 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Theoccasionalinformationist.com. (23 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et