Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Türkemalist 1881
Üye
3

Evren neden başta küçük bir alana sıkışmış durumdaydı?

Herhangibi yanlış bir kelime kullanmışsam özür dilerim.Umarim anlatmak istediğim anlaşılmıştır.
222 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Davut Ramazan Kazan
Kimya Bölüm Öğrencisi

Maalesef evrenin başlangıcı hakkında aşırı kesin bir bilgiye sahip değiliz henüz ama yine de açıklamaya çalışmak gerekirse;

Evren küçük bir alanda sıkışmış durumda değildi aslında. Evren başlangıcında şuan bildiğimiz tüm evrene yayılmış her şeyi bir arada duran sonsuz(?) yoğunlukta ve sonsuz(?) sıcaklıktaydı.[2]

Sana daha iyi anlatabilmek için kesinliği hakkında hiç bilgi olmayan bir teoriden bahsedeyim. Evrenin başlangıcı ve sonu şu şekilde düşünülüyor;

Tüm Reklamları Kapat

Evren tamamen genişleyip sınırına ulaştıktan sonra (enerjisi bittikten sonra) kendi içine geri çöküp tekrardan bir noktada tüm evren birleşecektir. Bu noktaya ulaştığında tekrardan sonsuz yoğunluk ve sonsuz sıcaklıkta bir noktada olacaktır evren. Tam bu noktada aşırı fazla enerjisi olmasından dolayı tekrar patlama gerçekleşip, evren tekrardan genişlemeye başlayacaktır. Yani evrenimiz bir gün öldüğünde aslında küllerinden doğan bir anka kuşu gibi tekrardan genişleyip yeni bir evren oluşacaktır. Tahmin edilen evrenin doğum ve ölümü bu şekildedir.[1]

Üstte bahsettiğim teorilerden sadece biridir. Kesinlik taşımayıp sadece soruna cevap vermek amaçlı örneklendirme yolu ile anlatmak istedim.

Kaynaklar

 1. Yusuf İğın. Evrimagaci.org. (25 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 9 Ocak 2024. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Stephanie Pappas. Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 9 Ocak 2024. Alındığı Yer: Evrim ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close