Puan Ver
1
Puan Ver

Evren düz ise neden kozmik artalan ışınım küre şeklinde gözüküyor?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Öncelikle dostum evrenin şekli hakkında kesin bir sonuca vardığımız söylenemez. Ama yapılan çalışmalar gösteriyor ki gözlemleyebildiğimiz evren büyük bir ihtimalle düz. Şimdi soruna gelecek olursam dostum kozmik artalan ışınımı küre şeklinde gözükmüyor. Zaten evrenin düz olma ihtimalinide kozmik artalan ışınımı üzerinde yaptığımız deney ve gözlemler doğrultusunda bulduk.  Sanıyorum ki ortada bir yanlış anlaşılma söz konusu. Kendine iyi bak dostum iyi okumalar.
Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı: Evren sonsuz mu? Dostum bu makaleyi okuyup söylediklerimi daha iyi kavraya bilirsin.

Kozmik mikrodalga arkaplan ışıması (CMBR) dış bükey bir harita üzerinde gösterildiği için, oval olarak resmedilir. Gezegenimiz de samanyolu içinde olduğu için, CBM haritalarında boydan boya bulunan samanyolu haritadan çıkartılır.  Bu durumda harita, bütün evreni kaplıyormuş gibi bir izlenim verebilir.  

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasilerde aslen bulunması gereken özgürlük ve eşitliğe ulaşmanın en iyi yolu, tüm kişilerin devletin olanaklarını en üst düzeyde paylaşabilmesidir.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder