Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4
Eş cinsellik hastalık değilken pedofili neden hastalıktır?
Pedofilinin bir psikiyatrik bozukluk olarak görülürken eş cinselliğin cinsel yönelim olarak görülmesinin açıklaması nedir?
1,539 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Mehmet Yayla
Mehmet Yayla Yerbilimlerinde PhD. ve İnuit yerleşkelerinde eğitimci.

Aslında salt biyolojik olarak bakarsak ve yalnızca "bireysel yönelimi" ya da isteği ele alırsak, ne heteroseksüellik, ne eşcinsellik, ne çocuklara, yaşlılara, ya da eşyalara/ölülere/bitkilere/hayvanlara vb. cinsel istek duymak, hatta cinsellikte şiddetten hoşlanmak vb. bireyin vücut fonksiyonlarını bozmuyor ya da onu ölüme götürmüyor. Tabi "istek/fantezi" aşamasında kaldığı sürece.

Yani bir "cinsel yönelim" ne kadar alışılmadık olursa olsun, uygulanmadığı sürece, biyolojik açıdan ve bireysel ölçekte hastalık olmuyor.

Ancak toplumsal açıdan bakıldığında, cinsel davranışlar genelde diğer bireyi/bireyleri de etkiliyor. Eğer yöneliminizi gerçekleştirdiğinizde, kendi vücut fonksiyonlarınız ya da başkasının vücut fonksiyonları/psikolojisi ciddi zarar görürse, bu davranış toplum sağlığı için kabul edilemez bir davranış olur. Olgunlaşmamış bir vücuda uygulanan cinsel müdahale fiziksel zarar verir. Bireyin rızası dışında gerçekleştirilen müdahale, kaçınılmaz olarak fiziksel ve psikolojik zarar verir.

Bu Reklamı Kapat

Cinsellikte eyleme katılan bireyin sağlığı açısından "bilinçli rıza" şarttır. Heteroseksüellik, biseksüellik ve homoseksüellik karşılıklı ve bilinçli rıza ile yapıldığı sürece hastalık sayılamıyor. Ancak rızasız cinsel ilişki kurma isteği hastalık sayılabilir.

Yetişkin olmayan bir birey için, yani bir çocuk için "bilinçli rıza" sözkonusu olmuyor. Bu yönden pedofili, yani çocuklara yönelik cinsel ilgi duyma, eylemin gerçekleşmesi durumunda bir bireye ciddi zarar veriyor. Bu yönden sağlıklı olarak kabul edilemiyor. Pedofili/zoofili/tecavüz gibi eylemlerin gerçekleşmesi, sonuçları açısından kabul edilemez oluyor.

Ayrıca, "Evrimsel açıdan, cinselliğin üremeye yönelik olması, bu yönüyle de heteroseksüel olmayan tüm ilişkilerin bozukluk sayılması" önergesi de bir çok yönden sorunlu. Bu yaklaşımla, üreme yaşını geçmiş bireylerin ilişkisinin (örneğin menopoz sonrasında bir kadın ya da andropoz sonrası bir erkeğin), ya da çocuk sahibi olamayan bir erkek ya da kadının heteroseksüel ilişkisinin de hastalık sayılması gerekirdi.

1,393 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Dr. Rick Sanchez

hastalığın tanımı= organizmanın yapı ve işleyişinde ortaya çıkan bozukluk, organizmanın fizyoloji görevlerinin bozulması durumudur.

bu konuda hem fikiriz, eşcinsellerin bu içgüdülerinin bizden farklı olması, onları anormal yada hasta yapmaz çünkü eşcinseller yapılarında yada fizyolojik olarak bizden farklı değiller. Araştırmalar gay, lezbiyen veya biseksüel olmanın normal ruhsal sağlıkla uyumlu olduğunu göstermektedir. Yani normal bir insandan tek farkları seçtikleri aşktır. Eşcinsel çekimler, davranışlar ve yönelimler insan cinselliğinin normal ve pozitif bir varyasyonudur. Başka bir deyişle ruhsal ya da gelişimsel bir bozukluğun işareti değildir. bundan dolayı hastalık olarak kabul edilmez. WHO, 17 Mayıs 1990’daki 43. Dünya Sağlık Kongresi’nin onayıyla eşcinselliği hastalık olmaktan çıkarmıştır.

Bu Reklamı Kapat

araştırma yaptığım kaynak linki= https://tr.wikipedia.org/wiki/E%C5%9Fcinsellik

eşcinselliğin neden evrimsel süreçte elenmediği ve evrimsel problem oluşturmadığı hakkında= https://evrimagaci.org/escinsellik-ve-evrim-escinsellik-nedir-escinseller-evrimsel-surecte-neden-elenmedi-113

987 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap

Ben de anlayamadım.

Şimdi evrimsel olarak genetiğimiz karşı cinse ilgi duymaya yöneliktir siz de söylemişsiniz.

Hastalık:organizmanın yapı ve işleyişinde ortaya çıkan bozukluk, organizmanın fizyoloji görevlerinin bozulması durumu.

Bu Reklamı Kapat

Yani hastalık;sağlıklı,normal olmama hali,yapı ve işleyişteki anormallik,patoloji değil midir?

Pedofilide anormallik nörogelişimsel ,bu yüzden nörogelişimsel olarak hastalık;

Hemoseksüellikte de genetik bir “anormallik,patoloji “ var .

Bu Reklamı Kapat

Tanıma göre her ikisi de hastalık bir anormalliğin hastalık sayılması için nöro gelişimsel olması şart mı?

Sonuçta eşcinsellerde bu “yönelim anormalliğine”neden olan genetik problemler var ve bu da organizmada davranışsal ve evrimsel problemlere neden olmuyor mu?

Genç Mühendis cevaplarsan sevinirim.

721 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Merhabalar Taha Aydın

Konu hakkında %100 kesin bilgim yok ama birtakım tahminlerim var. Öncelikle eşcinsellik denilen şey, genetik bir şeydir. Doğuştan gelir, kalıtsaldır, daha doğrusu bu bir iç güdüdür. Şöyle düşün, sen kadın vucudun a ilgi duyacak şekilde evrimleştin(erkek olduğun için, kadınlarda tam tersi), bu senin genlerinde varolan birşeydi, sonradan bunu öğrenmedin.

Şimdi birde pedofili olan bireyleri inceleyelim. Bu bireylerin neredeyse hepsi, küçük yaşta cinsel taciz yada şiddet görmüş kişilerdir(küçük yaşta şiddet görenlerin hepsi böyle olmak zorunda değil yanlış anlaşılmasın). Ve bu travma sonrasında, pedofili gibi sonradan öğrenilen bir davranış kazanırlar.beyinlerinde anormallikler kalıtsal yolla değil, nörogelişimsel bozulmalardan kaynaklıdır. Bu yüzden psikolojik yardıma ihtiyaçları vardır, bu düşüncelerinden arınmak yada dizginleyebilmek için.

Bu Reklamı Kapat

Bu yüzden biri hastalık diğeri cinsel seçim olarak kabul ediliyor olabilir. Eşcinsel birisi, kendi gibi birini bulup aşk yaşasın, bunda sıkıntı yok ama pedofili birisi kendinden küçük bir çocuğa cinsel taciz ve istismar söz konusu. Yani başka birinin hayatını kötü yönlendirme ve gelişimini kötü etkileme söz konusu. Bir toplum olarak bunu engellemek ve psikolojik yardım sağlamalıyız.

650 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et