Puan Ver
0
Puan Ver

E=mc² nin önemi ve diğer enerji bağıntılarından farklı olarak bize gösterdiği bilimsel gerçeklik nedir?

Eğer ki bu formülün önemi "enerji ve kütlenin birbirine eşitliği" ise aynı mantıkla bu formülden çok daha önce gösterilmiş kinetik enerji ve potansiyel enerji formüllerine bakarak bu sonuca varılamaz mıydı?? Demem o ki bu formül bize tam olarak neyi gösteriyor

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Modern fizikten önce enerji ve madde birbirinden ayrı şeyler olarak ele alınırdı. Fakat Einstein'ın ortaya koyduğu bu denklem bize madde ve enerjinin aslına aynı şey olabildikleri ve birbirine dönüşebildiklerini gösterir. Bunun en güzel örnekleri CERN'de LHC'de yapılan deneyler örnek gösterilebilir. Yüksek hızlarda özellikle de küçük parçacıklarda bu etki kendini çok net bir şekilde belli eder. Fakat bu denklem durağan cisimler için geçerlidir. Denklemin orijinali, 

E^2=(mc^2)^2 + (pc)^2

şeklindedir. 

Bu denklem durağan halde kütlesi olmayan fotonların nasıl enerjisi olduğunu da açıklar. Fotonların enerjisi p'den kaynaklanır. Bunu foton için h/λ ile bulabiliriz.

h = Planck Sabiti,  λ= Dalga Boyu

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Kütle-enerji
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir yenilgi nedir? Eğitimden, daha iyiye doğru bir ilk adımdan başka bir şey değildir.”
Wendell Phillips
Geri Bildirim Gönder