Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Elimde gen bencildir, türlerin kökeni ve kör saatçi var bunlar evrim ile ilgili yeterli olur mu? Bunları okuduktan sonra neleri okumalıyım?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba, Dawkins iyi bir Evrimsel biyologtur.

Ama saydığınız 3 kitapta sıfırdan başlamak için bir az ağır olabilir . Özellikle Türlerin Kökeni .... Problem değil ben zor kitaplarla başlamıştım.

Ama en azından Çağrı Beyin kitapları, İçmizdeki Balık, Ernst Mayr Evrim Nedir? gibi temel düzeydeki kitaplardan hiç değilse 1-2 tanesini anlayacak kadar evrim bilmeden girişmemenizi tavsiye ettiğim bir kaç kitap var .

1 Darwinin Tehlikeli Fikri D.Dennet ( kesinlikle tokat gibi kitap okumadan, sadece temel düzeyde evrim değil, bir miktar felsefe tarihi ve metafizik de bilmenizi gerektiren bir eser)

2 Kör Saatçi R. Dawkins (başlangıç için ağır konulara giren , metafor yüklü bir kitap)

3 Evrimin Dört Boyutu Eva Jablonka (aman aman dağlara taşlara , başlangıçta uzak durun)

4 Biyoloji Felsefesi Elliot Sober (Zor bir kitaptır )

Hangi kitapların başlangıçta okunmaması gerektiğini söyledikten sonra kitap tavsiyesini uzmanına bırakıyorum, işte buyrun.

https://evrimagaci.org/evrim-agaci-kitap-tavsiyeleri-evrim-ogrenmek-icin-hangi-kitaplari-okumalisiniz-258

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Merhaba. Hayir yeterli değil. Hoş,"yeterlilik"ten kasıt neyse..Tavsiyem tek bir yazar ile sınırlı kalmamaniz.Evrimle ilgili piyasada çok güzel kaynaklar mevcut. Çağrı Mert Bakircinin evrim kitabı da güzel diyorlar, bende okumayı planliyorum.Ayrica evrim ile ilgili kitaplara boğulmak zorunda da değilsiniz. Çok fazla yerli yabancı makale mevcut. Onlar hem zaman hem de ekonomi açısından daha tasarruflu olacaktir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gizleyecek hiçbir şeyiniz olmadığı için kişisel gizlilik haklarının ihlaline karşı çıkmamak, söyleyecek hiçbir şeyiniz olmadığı için ifade özgürlüğü haklarının ihlaline karşı çıkmamak gibidir.”
Edward Snowden