Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Elektromanyetik dalganın bir mesafeyi kat etmesi için gereken süre, onun dalga boyundan etkilenir mi?

Elektromanyetik dalgaların boşluktaki hızı aynı ve sabit olduğuna göre boşlukta (veya aynı ortamda) hareket eden ve dalga yükseklikleri aynı olan iki dalgadan, dalga boyu uzun olanı diğerine oranla belirli bir mesafeyi daha kısa sürede kat etmez mi? Dalga boyu kısa ve dolayısıyla frekansı yüksek olan, birim mesafede daha çok yol gidecek. Değil mi?
279 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Elektromanyetik özelliği olan kütlesiz parçacıklar, dalga boylarından bağımsız olarak ışık hızında hareket edeceklerdir. Dalga boyu ve frekans arasında ters bir ilişki vardır. Şekil üzerinde inceleyecek olursak, daha iyi anlarız.

Dalga Boyu Frekans ve Enerji ilişkisi
Dalga Boyu Frekans ve Enerji ilişkisi

Dalga boyu; iki tepe noktası arasındaki mesafe (Dalganın yüksekliği değil, sanırım işi karıştıran yer burası).

Dalga Boyu
Dalga Boyu

Frekans; dalganın birim zamandaki tam titreşim sayısıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Alttaki tabloda frekans ve dalga boyuna bağlı olarak, ışınım tiplerini inceleyebilirsin.

Işınım Tipleri
Işınım Tipleri

Sonuç olarak; dalga tablonun sağ tarafında daha çok yol alıyor görünüyor, ancak bu kısımda birim zamanda titreşim sayısı artıyor ve hız değişmiyor. Hatta bu durumu formüle edebiliriz: , görüldüğü gibi dalga boyu arttıkça frekans düşecek, dalga boyu azaldıkça frekans artacak ve hız hiç değişmeyecektir.[1]

Kaynaklar

 1. Nipun. Relationship Between Wavelength And Frequency. (15 Kasım 2015). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Pediaa | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close