Sorulara Dön
-1
Felsefe

Eğer kütle korunumu yasasını kabul ediyorsak, otomatik olarak tanrının yaratabilme özelliği ortadan kalkmaz mı?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Varoluşu yorumlama, ona anlam yüklemede bütünsel bir bakış açısı yakalayamamış bireylerin, kendi ulaştığı anlamı çok net dile getirmek yerine daha çok irdelemesi yerinde olur. Öncelikle fizik evren ile ilgili bilgimiz, onu anlamak için bile yeterli değil iken, ona anlam yükleyerek kesin konuşmak yargı üretmeye neden olacaktır. Yargı ise, düşüncenin zıddı gibidir, gelişmeyi engeller teorik anlamda.

Bireyin tasarımcı argümanına tek bir teori, bilgi ile ulaşması da, reddetmesi de teorik olarak yetersiz bir sonuca gidiş olur. Kütlenin korunumunun tasarımcıyı ortadan kaldırması tek başına da geçersiz bir önermedir. Tasarımcı, sistemi kütlenin korunumu yasasına göre dizayn etmiş olabilir felsefi anlamda. Dizayn eden, dizayn ettiği kurallara tabi olmayacaktır nihayetinde. Yine de sadece bu nedenle tasarımcıyı kabul etme - reddetme gibi bir sonuç elde etmek mümkün değil.

Bizim sonucu değerlendirecek yetkinliğe ulaşmaktan çok, henüz objektif bakış açısına ulaşmamız gerekiyor. Ki önce elimizdeki verileri artıralım ve değerlendirmede tarafsızlığımızı bilim etiği gereği koruyabilelim. Eğer bilime bakış açımızda tasarımcı argümanını arayan, ya da onun geçersizliğini arayan bir bakış açımız varsa, bu manipüle olmuş zihinle hiçbir rasyonel bilgiyi tutarlı biçimde değerlendiremeyiz. Bilimsel bakış açısının bunlarla ilgisi de yok zaten.

Tasarımcıyı merkeze koyan, ya da onun yokluğunu merkeze koyan bakış açılarının sağlıklı olmadığını düşünüyorum bakış açısında objektifliği yok etmesinden dolayı. Bütünsel bakabilecek bir zihinde bu tarz bir bariyer yer tutamaz. Holistik yaklaşımların güçlendiği günümüzde, artık bu tarz altı boş kutuplaşmalar kaybolacak yakın gelecekte. Farklı düşünebilen bireylerin bilim yapmasının verimli olması gibi, farklı inançlara sahip insanlar da felsefi olarak birbirini besleyebilecek seviyeye ulaşacaklar. Çocuk gibi birbirini yanlışlama derdiyle kendi anlama çabasından mahrum kalmayacak düzeyde gelişecek bilinç düzeyi.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

İyi hoş diyorsun da zaten allah ile ikili ilişkileri üst seviye olanlar kütle korunumunu kabul etmiyorlar ki. Hadi böyle bilimsel müslümanlar türedi ya şimdilerde onlara sorarsak da ilk başta allah vardıya getirirler durumu.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın