Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bilge Tuna
Bilge Tuna
3,136 UP
Üye
1

Eğer kanser normal hücrelerin kontrolsüz bölünmesine verilen ad ise tedavi sürecinde kanser hücrelerini diğer hücrelerden nasıl ayırt ediyoruz?

Bugün arı zehrinin içindeki metinin denen bir maddenin bazı kanser hücrelerini öldürmede etkili olduğunu öğrendim. Ancak aklıma başka sorular takıldı. Kanser hücrelerini öldürmeye yönelik tedavi yöntemleri nasıl uygulanıyor? Bu tür tedaviler sırasında işlevsel hücrelere de zarar verilmiyor mu?
362 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Musa Talha Kayar
Musa Talha Kayar
1,270 UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhaba;

Kanser hücreleri normal hücrelere göre daha sık bölünen hücrelerdir. Böylece metabolizmaları da hızlıdır. Çok sık tüketirler. Özellikle çevresindeki dokunun da besininden yararlanırlar. Kanser hastaları bu yüzden kilo verirler. Çünkü kişinin kendi besinini kanser hücresi tüketir.

Tüm Reklamları Kapat

Peki kanser hücresi nasıl anlaşılır? Mesela Pozitron Emülsiyon Tomografi (PET) dediğimiz bir yöntemden bahsedelim.

Pozitron Emülsiyon Tomografi'de hastanın vücuduna radyoaktif olarak işaretlenmiş glukoz molekülleri verilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tümör hücreleri glukozu normal dokulardan daha çok kullanırlar. Bu verdiğimiz radyoaktif glukozu daha çok tüketecekleri için tümör dokusunda daha çok radyoaktif glukoz birikir. Bu dönemde biz de radyoaktiviteyi gözlemleyen bir görüntüleme yöntemi kullanırsak tümör hücrelerindeki fazla radyoaktiviteyi görürüz ve normal dokulardan ayırmış oluruz.

Tüm Reklamları Kapat

Tedavi sorusuna gelirsek cevap çok geniştir. En çok kullanılan yöntemlerden biri olan antineoplastik kemoterapilerden bahsedelim. Kemoterapi tedavisi vücuttaki hücrelerin hepsini etkiler fakat daha çok bölünen hücreleri daha çok etkilerler. Bu yüzden tümör hücreleri daha çok etkilenir. Ayrıca sağlıklı hücrelerden etkilenenler bir süre sonra yeni oluşan sağlıklı hücrelerle yer değiştirebilirler.

Bunun en güzel örneği saçı dökülen hastalardır. Saç hücreleri görece olarak normal dokulardan daha çok bölünürler. Bu yüzden kemoterapiden daha çok etkilenirler. Fakat kemoterapi tedavisi bittikten sonra tekrardan çıkabilirler.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Taylan Acar
Taylan Acar
4,317 UP
Araştırmayı seven biri

Kanser hücreleri normal hücrelerden farklıdır ve bazı özellikleri nedeniyle diğer hücrelerden ayırt edilebilirler. Kanser hücreleri normal hücrelerin kontrolsüz bölünmesine uğrar, bu nedenle hızlı bir şekilde büyür ve çoğalır. Ayrıca, normal hücrelerin aksine, kanser hücreleri bazı özel proteinler veya reseptörlerin fazlalığına veya eksikliğine sahip olabilirler.

Tedavi sürecinde kanser hücreleri diğer hücrelerden ayırt etmek için birkaç yol vardır. Bunlar şunları içerebilir:

Tüm Reklamları Kapat

1. Biyopsi: Dokudan örnekler alınarak kanser hücreleri diğer hücrelerden ayırt edilebilir.

2. Tarama testleri: Bazı kanserlerin erken teşhisi için tarama testleri yapılır. Bu testler, kanser hücreleri diğer hücrelerden ayırt edebilen belirli proteinlerin veya maddelerin varlığını tespit edebilir.

Tüm Reklamları Kapat

3. Görüntüleme testleri: Görüntüleme testleri, kanser hücrelerinin vücudun belirli bir bölgesinde yoğunlaştığı bölgeleri tespit edebilir. Bu testler, röntgen, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), bilgisayarlı tomografi (BT) gibi farklı teknolojiler kullanır.

4. Tedavi seçenekleri: Kanser tedavisi, kanser hücrelerini diğer hücrelerden ayırt etmek ve onları yok etmek için tasarlanmış farklı tedavi seçenekleri sunar. Örneğin, kemoterapi kanser hücrelerinin hızlı bölünmesine neden olurken, normal hücreleri daha az etkiler.

Bu yöntemlerin kombinasyonu kanser hücrelerinin diğer hücrelerden ayırt edilmesine yardımcı olur ve etkili bir kanser tedavisi sağlar.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close