Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Eğer ilerde herhangi bir gezegende canlı yaşam bulursak bu gezegende insan zekasına veya daha fazla zekaya evrilmiş bir tür bulma olasılığımız kaç?

İnsanın şu anki zeka seviyesine evrimleşmesi tesadüfler sonucuysa bu olasılık çok az değil mi? Yoksa çok zeki bi tür evrilene kadar baskın tür değişeceğinden çok büyük ihtimalle yaşam olan gezegende zeki yaşam da var mıdır?Mesela eskiden dünyada dinozorlar çok güçlü olduklarından ve azcık da zeki olduklarından baskın tür olmuşlar.Ama artık biziz😎.
191 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
111K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Tamamen matematiğin işi...

O gezegende ilk karşılaşacağımız canlı yaşam "formu" dünyamızın herhangi bir evresinde vücut bulmuş "form"lardan birine benziyor ise; "insan zekasına veya daha fazla bir zekaya evrilmiş bir tür bulma olasılığımız" daima vardır. Oranı belirleyecek şey, o gezegenin yaşı, o gezegende var olan ve canlı yaşamı destekleyen kaynakların bolluğu, çeşitliliği ve sürekliliği, gezegenin evrimi ile ilk karşılaştığımız canlının evrimsel doğumu ile keşfettiğimiz ana kadar geçen sürenin kendisidir.

Bir nokta kadar bile yer tutmadığımız bir "sonsuz"evrende, "insan zekasına veya daha fazla bir zekaya evrilmiş bir tür bulma olasılığımız", matematiksel olarak bulmama olasılığımızdan (iyimser bir ifade ile) daha fazladır. Fakat yine de olasılık...!

Tüm Reklamları Kapat

Tesadüf kavramı, bilimin henüz açıklayamadığı şeylere yönelik mütevazı bir ifadesinin ürünüdür.

Atom altı (mikro) düzeyde olmasa da, yaşadığımız makro evrende halen neden-sonuç ilişkisi başattır. Dolayısı ile zekanın evrimine yönelik süreçlerin, dünyamızda işlediği gibi işlemesi durumunda keşfedeceğimiz gezegende de zeki varlıkların hayat bulması evrimin yasalarına uygun olanıdır. Bulduklarımızın daha zeki olup olmayacağı ise, tamamen o gezegenin (Yaşı, evrimsel geçmişi vb.) özgün koşullarına bağlıdır.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close