Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Eğer bir dine inanmak isteseydiniz hangisine inanırdınız? Akla en yatkın gelen din sizce hangisi?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorunuzun cevabı, sorunuzu yazarken kullandığınız kelimeleri hangi dinamiklerle seçtiğinizde gizli.

"Eğer"den başlayalım. Sizce bir dine inanmayanlar, istemedikleri için mi inanmıyor? İnanmayı isteseler inanırlar ama istemiyorlar mı sizce?

"İnanmayı istemek" de kilit kelimelerden ikisi örneğin. İnanmayı istemek ne demek? İnanmak, tanımı gereği güven duymakla yakın içerikte ise neyin bizde güven yarattığı önemli değil de bizim herhangi bir şeye güven duyma ihtiyacımız mı önemli? Mesela "inanma isteğimizi" arka mahalledeki tarikat hocasına inanarak da tatmin edebiliriz belki. Çok uzağa gitmeye gerek yoktur belki de. Ya da güzel bir semtteki mimari olarak gözümüze hoş gelen bir kiliseye? Ya da belki ineğe tapalım. Gerçekten çok güvenilir. Bizi cehenneme sokup yakmakla tehdit etmiyor. Yoksa nereye bakarsak bakalım, "inanmayı istemek" başlı başına pek de güvenilir bir inanç motivasyonu gibi görünmüyor.

"Akla yatkın gelen" İnanç, ortada bir kanıt yok iken duyulan güvendir. Yani bir dine inanmak ve yaratıcısına teslim olmak, akıl ile ulaşılabilecek bir durum değil. Hiç bir din, akla hizmet etmez. Amacı bu değil. Ve eğer bir yaratıcıya ve onun dinine inanıyor olsaydınız, akla yatkın gelmediği için onu terk eder miydiniz? Cevabınız evet ise bu çok üzücü çünkü o akıl muhakemesi zaten sizin sınavınız olurdu ve siz sınavdan kalmış, inancını kaybetmiş, yoldan sapmış olur, o dinin diğer mensuplarına "sapan kişi" olarak gösterilmek üzere iyi bir örnek teşkil edilirdiniz. Dine göre akıl, mantık, kanıt vs. hiç bir şey gerekçe değil.

"Size göre" Bize göre mi? Size din mi önerelim, akla yatkın olanı mı? Akla en yatkın olan dini mi? Ya akla en yatkın olan din, kabul edilebilir yatkınlıkta değil ise? Her şeyi bir kenara atalım, size Budizmi önersem ve bunu açıklasam, beni gerçekten dinler misiniz? Hiç bir din yoktur ki kendi içinde bir anlamı, bir ikna ediciliği, bir çıkış noktası, bir vaadi olmasın. Her dinin, binlerce yıllık tarihi, onbinlerce sayfa metni var. Hiç biri basit, kolay, yüzeysel, bir bakışta özetlenir değil. Neyine göre size din önerelim? Hangi açıdan?

Saatlerce uzatabiliriz bu sohbeti. Size dostane bir şekilde yaklaşıp, elini omuzunuza atıp, huzur verici bir ses ve düzgün bir diksiyonla "gel evladım, tüm cevaplarını bu akşam bizim tekkedeki sohbette yanıtlayacağım" diyen, upuzuuun sakallı, cüppeli ve sarıklı bir amcaya ya da upuzuun külahı, grek aksanı, boynunda istavrozuyla sizi mum yakmaya götüren bir Rum bir dedeye ihtiyacınız olduğuna inanmayı istemeyiz ancak durum biraz böyle görünüyor. Eğer akla yatkın bir şey arıyor iseniz size tek bir önerim var: Kozmoloji üzerine bulduğunuz her şeyi (Stephen Hawking'in Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar iyi bir başlangıç olabilir) okuyunuz ve canınız hangi dine inanmayı "istiyor" ise ona inanınız.

Sağlıcakla...

5
Paylaş
5
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et