Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emi Jung
Üye
2

Dyson Swarmda paneller nasıl çalışır?

Dyson Swarmdaki günes panellerinin teoride nasil calismasi gerekiyor? Elde edilen enerji geri dunyaya nasil gonderilebilir toeride?
165 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bora Cüneyt Akçakın
Mühendislik Öğrencisiyim.

Dyson küreleri oldukça fantastik ve belkide inşa etmesi imkansıza yakın yapılar. Fakat 2. tip bir medeniyetin yıldızının bütün enerjisini kullanması gerektiğini düşünürsek belki de bunun tek yolu.

Düşünülmüş iki tip dyson küresi var; ilki yıldızın tamamını bir kabuk gibi kaplayan bir dyson küresi, ikincisi(görseldeki) ise halka şeklindeki yapılardan oluşan ve yıldızın bir kısmını kaplayarak enerji elde eden bir dyson küresi.

Ne istediğimizi ve sonucunda ne elde edeceğimizi iyi bilmemiz lazım. Mesela bir dyson küresi inşa edecek malzemeyi, teknolojiyi ve iş gücünü elde ettik diyelim.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer ki ilk tasarımı yapacak olursak, Güneşin tamamını bir kabuk ile kapatmamız gerekir, bu durumda evet Güneşten saçılan bütün enerjiyi toplamış ve gerçek anlamda 2. tip bir uygarlık haline geliriz fakat aynı zamanda Dünya'ya Güneş ışığının da ulaşmasını engellemiş oluruz, böyle bir durumda iyi hazırlanmak veya bütün insan nüfusunu inşa edilen dyson küresinin yüzeyine taşımak gerekir. Bu aynı zamanda elde edilen enerjinin kullanım için nasıl iletileceği sorusuna verilebilecek cevaplardan biridir. Enerji bize değil biz enerjiye gitmiş oluruz.

İkinci tasarımda ise(görseldeki); Güneşin tamamı kapatılmaz, devasa halkalar inşa edilir ve Güneşin etrafına konur. Bu tasarım hem daha az malzeme gerektirir hem de Güneş ışığının tamamen olmasa da Dünya'ya ulaşmasına izin verir. Fakat buradaki problemlerden biri Güneşin tamamı kapatılmadığı ve dolayısıyla enerjisinin tamamı elde edilemediği için tam anlamıyla 2. tip bir uygarlık haline gelmiş olmayız, eğer böyle bir derdimiz yoksa bir diğer problem enerjinin Dünya'ya taşınmasıdır. Lazer ile iletim, araçlar ile taşıma veya devasa kablolu bir sistem inşa etmek alternatiflerden bir kaçı olabilir fakat hem sistem çok büyük hem de elde edilen enerji miktarı çok fazla olduğu için sorunların ortaya çıkması şu anki mühendislik metodlarımıza ve anlayışımıza göre kaçınılmazdır. İlerde ne olur bilemeyiz :)

Popular Mechanics
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close