Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kaan Türköver
Kaan Türköver
1,323 UP
Üye
0

Dünyanın kütlesi şu ankinin yarısı kadar olsaydı dünyanın güneş etrafında ki dönüş süresi azalır mıydı?

Dünyanın kütlesi 5,972E24 kg peki bu 5,972E23 kg olsaydı günümüzde ki bir yıl (365 gün 6saat) azalır mıydı? Mesela 300 veya 180 güne vs düşebilir midir?
844 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Bayram Çalışkan
Tıp Öğrencisi

Liseden hatırladığım fizik kadarıyla konuşmak istiyorum. Eğer çembersel hareket yapan cisime tork uygulanmadığı sürece açısal hızı değişmez sabit kalır. Dünya'ya da herhangi bir tork uygulanmadığı için kütlesi azalsa bile açısal hızı aynı kalırdı.

Açısal Hız Formülü ise = 2 * Pi / T dir. Açısal hız aynı ise periyotta aynıdır. Bu yüzden yine 365 saat olurdu.

Ama bize etki eden g kuvveti azalırdı.

Tüm Reklamları Kapat

181 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Kütlenin değişmesi tüm parametreleri değiştirir, çünkü yörünge toplam enerjisi kütleyle doğrudan ilişkilidir. Yörüngede cisimlerin yaptıkları hareketi belirleyen en temel parametre kütledir. Bunu "ortak kütle merkezi etrafında dolanırlar" dememizden de anlayabilirsiniz, yani hareketin ne şekilde olacağını kütle belirler.

Buradaki örnekte, pratikte pek bir farklılık olmayacaktır. Bunun sebebi Dünya'nın kütlesinin Güneş'in kütlesine göre çok az olması. Dolayısıyla Dünya'nın yörünge parametrelerini belirlerken, Dünya'nın kütlesini ihmal dahi edebiliyoruz. Dolayısıyla Dünya'nın kütlesini bir miktar değiştirmek, onun yörüngesinde kısa vadede önemli değişikliklere yol açmaz. Fakat uzun vadede yapılan hareketlerde, örneğin basıklığın zamana bağlı değişiminde, etrafındaki gezegenleri bile etkileyen değişimler görmek olası olur.

Kütle ne zaman ki Güneş ile kıyaslanabilir hale gelir, o durumda bütün Güneş sistemindeki hareket değişir. Çünkü adı üstünde bu bir sistem ve hepsinin ortak merkezi var.

Tüm Reklamları Kapat

Bu tür sorularda genelde tek bir parametreyi değiştirmenin imkansızlığını da gözden kaçırmamak gerek. Örneğin kütleyi bir anda değiştiriyoruz, ama kütleyle ilişkili olan enerjiye ne oluyor? Sabit mi kalıyor, yoksa o da aynı oranda değişiyor mu... Bunlara bağlı olarak cevaplar değişebiliyor.

Bu tür senaryoları test edebileceğiniz hoş bir simülasyon programı var, adı Universe Sandbox. Tavsiye ederim.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close