Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Dünyadaki hava yolu ulaşımı atmosfer dışından sağlanabilir mi?

dünyada ülkeler arası ulaşımı kolaylaştırmak için atmosferin dışına çıkabilen az yakıt tüketimine sahip ve normal yolcu uçaklarından çok daha kısa sürede dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidebilen “uçak”lar yapılabilirse günümüz teknolojisinde nasıl yapılabilir ve bu konuyla ilgili önerebileceğiniz makaleler var mı?
206 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhammed Selim Yıldız
Havacılık Meraklısı
 • Atmosfer dışında hava olmadığından dolayı hava araçlarının dümenlenmesi ateşlemeler ile olur, bu da ekstra yakıt gerektirir. Yolcu uçakları ise bunu kanatlar ile yapar.
 • Atmosfer dışında hava olmadığından dolayı yolcuların nefes alabilmesi için devasa oksijen tüpleri olması gerekir. Bu da ekstra maliyet, ağırlık ve yakıt sarfiyatı anlamına gelir. Günümüz yolcu uçaklarında motora giren hava kabine filtrelerden geçerek verilir.
 • Atmosfere dışardan girebilmek için tasarımların buna göre yapılması gerekir. Örneğin uzay mekiklerinde kullanılan ısı kalkanları. Bunlar çok ciddi maliyet anlamına geliyor. Isı kalkanı zarar görmüş ve atmosfere girerken yanan Columbia adlı uzay mekiği kazasının raporuna kaynaktan[1] ulaşabilirsiniz
 • Şu anki durumda uçuşlar hem hava direncinin az olduğu hem de motorun itiş gücü sağlayacak kadar hava emebildiği bir yükseklik olan 30000 - 40000 ft.'de yapılıyor.
 • Teknolojinin gelişmesi ve malzeme biliminin ilerlemesiyle uçuşlar gittikçe daha ucuz ve verimli bir hale geliyor. (Sürdürülebilirlik furyasından dolayı sıfır karbon emisyonu olan yakıtların kullanılması hariç)

Kaynaklar

 1. NASA. Nasa | Columbia Accident Investigation Board Report. Alındığı Tarih: 1 Eylül 2023. Alındığı Yer: History NASA | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close