Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hüseyin Açar
Üye
1

Dünya'yı yöneten aileler var mı?

Çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde belli başlı ailelerin Dünya'yı yönettiğinden ve tüm dünya düzenini kendilerinin sağladığını gösteren kaynaksız yazı ve ciddiye alınmayacak kadar saçma resimlerle bunları paylaşıyorlar. Doğruluğu nedir? Kaynak göstererek açıklar mısınız?
11,892 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Arsel Berkat Acar
Mimar, Skeptik, Evrim Ağacı Yazarı

Merhabalar,

Günümüzde buna dair çeşitli komplo teorileri üretilmiştir. Dünyamızı yöneten uzaylılardan (Reptilianlar) Yahudi ailelerine kadar (Rothschild) birçok iddia dolaşmakta, ama gerçekler bunlardan daha karmaşıktır. Çünkü bu konular ekonomik doktrinleri, siyaset bilimini ve genel olarak tarihi okumayı gerektiriyor. Komplo teorisyenleri tüm noktaları birleştirmiş gibi görünse de bu demin bahsettiğim araştırmalardan çoğu yoksun olabiliyor ve birbiriyle alakasız komploları da rahatlıkla ilişkilendirmeye daha yatkın hale gelebiliyorlar. Bu konularla ilgili Evrim Ağacı sitesi üzerinden "Komplo" diye arattığınızda çeşitli makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Dünyada aşırı zengin insanlar var mı? Var. Gücünü yanlış yönde kullanan otoriteler oldu mu? Oldu. Hilekar insanlar ve para düşkünü firmalar görüldü mü? Görüldü. Bunları kimse inkar etmiyor, ancak bunları illa ortada devasa bir "Yeni Dünya Düzeni" (New World Order) şeklindeki bir komploya bağlamaya ve "Bakın, göreceksiniz!" demeye gerek yok, çünkü her ne kadar çeşitli olaylara tanıklık etsek de, hiçbir şahıs, aile ya da kurum onlara atfettiğimiz güç kadar güçlü değildir, sadece öyle "görünürler". Bütün bunları kısa ve öz bir şekilde "İlluminati" adlı makalemizde de anlattık, burada eklediğim kaynaktan okuyabilirsiniz. Beraberinde ek bilgi olsun diye "Reptilian" makalesini de ekledim.

Tüm Reklamları Kapat

Bununla birlikte, "Rockefeller" ve "Rothschild" aileleri gibi zenginleri konu alan Business Casual adlı YouTube kanalındaki şu iki videoyu da tavsiye ederim (İngilizce dilindedir):

1) Rockefeller: https://www.youtube.com/watch?v=9saLsvWcppw&t=2s

2) Rothschild: https://www.youtube.com/watch?v=6sM3KOYPL_A

Yanıtım kısa oldu ama belirttiğim gibi, oldukça uzun ve karmaşık bir konudur, ama dünyayı avucunun içinde tüm kontrolü tutan bir aile kavramına bilimsel ve şüpheci görüşlü insanlar olarak inanmıyoruz. İşin içinde de "zenginlik" olunca daima kötü bir şeylerle de ilişkilendiren insanlar olabilmektedir. Bu COVID-19 döneminde Bill Gates ve vakfına yönelik ithamlar ve komplo teorileri bunun en bariz örnekleridir.

Siz yine de siz olun, araştırmaya devam edin, bu iddialarla size yaklaşanları görünce de önce söylediklerini destekleyecek konulara ne kadar hakim olduklarını test edin. Örneğin "Piramitleri uzaylılar yaptı!" diyen insanların genellikle Mısır tarihçesine, mitolojisine ve mimari geçmişine dair bilgili olmadıkları rahatlıkla birkaç soruda görülebiliyor. Bu durumda "Sokratik Yöntemi" kullanmanızı önerebilirim. :)

2,283 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (13 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (13 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close