Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Dünya'ya yaklaşan ve insanlığı yok etme potansiyeli yüksek olan bir gök taşını imha edebilir miyiz?

Belki çoğu kişi bunu o kadar da tehlikeli görmüyor ama böyle bir senaryo için Dünya hazır mı? Böyle bir gök taşını ne kadar sürede tespit edebilir ve ne kadar sürede önlem alabiliriz?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Evet, alabiliriz.

Bu konudaki en büyük avantajımız, uzayın yakın çevremizdeki bölgesini yüksek oranda gözlemleyebiliyor oluşumuz. Yani bize doğru gelen bir göktaşı olsa onu, oldukça uzun bir süre önce görebiliyoruz.

Bu Reklamı Kapat

Ve böyle bir durumda yapılabilecek iki çözüm var. Birincisi, yüksek patlama gücüne sahip nükleer başlıklı füzeler gönderip o göktaşını parçalamak. İkinci ve başarı oranı daha yüksek çözüm ise o göktaşının yakınında büyük bir patlama oluşturup göktaşının yörüngesini değiştirip dünyaya çarpmasını engellemek. Bu iki çözüm için de hem hesaplama araçlarımız hem de teknolojimiz yeterli. Tabi henüz fiilen böyle bir durum olmadığı için işin bütçe ya da mühendislik tarafı henüz çözülmediyse de bir formül bulunacaktır.

90'ların sonunda, göktaşı çarpması konusu sinemada bayağı popüler olmuştu ve o filmlerin öyküleri için bilim insanlarından fikir alındığı söylenmişti. Çeşitli bilim insanlarının bu konularda yaptıkları açıklamalar ve fikirler bir dönem bayağı konuşuluyordu. Basit bir google araması ile konu üzerinde derlenmiş bir çok makale bulabilirsiniz.

126 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Anka Kuşu
Anka Kuşu Uzay meraklısı.

Eğer çok büyük bir göktaşı ise engellememiz mümkün olmayabilir. Çünkü nükleer bomba bile olsa göktaşını yok edemeyebiliriz. Patlama yaparak yörüngesini değiştirme fikride bana çok matıklı gelmiyor. Baya büyük bir göktaşının nükleer bomba ile yok olacağını, yada bir patlamayla yörüngesinin değişeceğini düşünmüyorum.

1
  • Raporla
Cevap
Hasan Dağtekin
Hasan Dağtekin Sosyal Bilimler Uzmanı

Elimizdeki teknolojiyle yüksek ihtimalle hiç bir şey yapamayacağımız muhtemeldir. Evet, bazı göktaşlarının gelişinin aylar önceden gözlemleyebiliyoruz. Ancak buna paralel olarak pek çok göktaşını da dünyaya düşmesinden yalnızca bir kaç saat sonra görebiliyoruz. Yani ucu ucuna. Dünyaya zaten sürekli olarak göktaşları düşüyor. Bunlar, atmosferde yanarak çarpma engelleniyor. Tamamen dünyanın kendi atmosferi bu işi hallediyor. Ancak yeterince büyük bir göktaşı gelmesi durumunda, atmosferde yanma işlemi dünayay çarpmayı engelleyemez. Nitekim zaman zaman gerçek anlamta göktaşı düşüşleri gerçekleşiyor. Dünyanın üçte ikisi sularla kaplı ve karaların da büyük bir bölümü insansız alan olduğu için, bu dünyaya ulaşan göktaşları insanlara hiç bir zarar vermiyor çoğu zaman. Ancak yanlış hatırlamıyorsam yakın bir zaman önce gene atmosferde parçalanan bir göktaşından arta kalan kurtulmayı başaran beş on küçük göktaşı parçası amerika da insanların gözlemleyebileceği bir şekilde düşmüştü. Neyse ki düştüğü yerler tarla benzeri taşra bölgelerdi ve kimseye bir zarar gelmedi.

Nükleer bomba ile göktaşı patlatma hikayesi ise tamamen bir Holywood etkisidir. Gerçekte böyle bir şeye başvurmak çok düşük ihtimaldir. Zira yeterince büyük bir göktaşı, nükleer bomba tarafından parçalanamayacaktır. Nispeten küçük ve parçalanma ihtimali olanlar içinse çok daha büyük bir problem vardır. Bir göktaşını nükleer bombayla onlarca parçaya ayırırsanız, ve bu parçalar atmosferde yanmadan bir şekilde dünyaya ulaşırsa bu bir felaket olur. Çünkü, nükleer bomba ile parçalanan göktaşları radyoaktif duruma gelir. Dünyaya gökten radyoaktif taşlar yağdırmış olursunuz. Bu radyoaktif taşlar, sıradan bir göktaşının düşmesinden çok daha büyük bir felakete sebep olabilir.

Bu Reklamı Kapat

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et