Sorulara Dön
0
Varsayımsal & Hipotetik

Dünya'ya yaklaşan ve insanlığı yok etme potansiyeli yüksek olan bir gök taşını imha edebilir miyiz?

Belki çoğu kişi bunu o kadar da tehlikeli görmüyor ama böyle bir senaryo için dünya hazır mı? Böyle bir gök taşını ne kadar sürede tespit edebilir ve ne kadar sürede önlem alabiliriz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evet, alabiliriz.

Bu konudaki en büyük avantajımız, uzayın yakın çevremizdeki bölgesini yüksek oranda gözlemleyebiliyor oluşumuz. Yani bize doğru gelen bir göktaşı olsa onu, oldukça uzun bir süre önce görebiliyoruz.

Ve böyle bir durumda yapılabilecek iki çözüm var. Birincisi, yüksek patlama gücüne sahip nükleer başlıklı füzeler gönderip o göktaşını parçalamak. İkinci ve başarı oranı daha yüksek çözüm ise o göktaşının yakınında büyük bir patlama oluşturup göktaşının yörüngesini değiştirip dünyaya çarpmasını engellemek. Bu iki çözüm için de hem hesaplama araçlarımız hem de teknolojimiz yeterli. Tabi henüz fiilen böyle bir durum olmadığı için işin bütçe ya da mühendislik tarafı henüz çözülmediyse de bir formül bulunacaktır.

90'ların sonunda, göktaşı çarpması konusu sinemada bayağı popüler olmuştu ve o filmlerin öyküleri için bilim insanlarından fikir alındığı söylenmişti. Çeşitli bilim insanlarının bu konularda yaptıkları açıklamalar ve fikirler bir dönem bayağı konuşuluyordu. Basit bir google araması ile konu üzerinde derlenmiş bir çok makale bulabilirsiniz.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Eğer çok büyük bir göktaşı ise engellememiz mümkün olmayabilir. Çünkü nükleer bomba bile olsa göktaşını yok edemeyebiliriz. Patlama yaparak yörüngesini değiştirme fikride bana çok matıklı gelmiyor. Baya büyük bir göktaşının nükleer bomba ile yok olacağını, yada bir patlamayla yörüngesinin değişeceğini düşünmüyorum.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku