Sorulara Dön
2
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Dünya sağlık örgütü neden türkiye'yi kuduz riskinin en yüksek olduğu ülkeler arasında gösteriyor?

Who'nun kuduz riski haritası ektedir.

2
152 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Nedir ?

Kuduz, rabies virüsüyle enfekte olmuş vahşi ya da evcil bir hayvanın ısırmasıyla insanlara bulaşan korkunç bir hastalıktır. Virüs hem hayvanların hem de insanların merkezi sinir sistemini ele geçirerek beynin iltihaplanmasına yol açar. Hastalık baş gösterdikten sonra uygulanabilecek bir tedavi bugüne kadar bulunamamıştır.

Neyden Bulaşır ?

Kuduz, köpek, kedi, sığır, koyun, at gibi evcil hayvanlar ve kurt tilki, ayı, yaban domuzu, gelincik, sansar, kirpi, köstebek ve yarasa gibi vahşi hayvanlardan bulaşabilir. Memeli hayvanların hemen hepsi kuduza yakalanabilir. Ancak yaygın kanının aksine sincap, fare, sıçan gibi kemirgen hayvanlar ve tavşanlar tarafından ısırılmak risk oluşturmaz.

Nasıl Bulaşır ?

Rabies virüsü enfekte hayvanların tükürük bezlerinde bulunur ve genellikle ısırma ya da tırmalama yoluyla bulaşır. Nadir durumlarda enfekte hayvanın kesik, çizik gibi açık yarayı yalamasıyla da bulaşabilir. İnsandan insana bulaşma olasılığı çok düşüktür. Ancak virüsün enfekte bir insandan organ ya da doku nakli yapıldığında bulaştığı vakalar gözlenmiştir.

Dünyada her yıl 59 bin kişinin yaşamını yitirdiği kuduzdan, Türkiye’de geçen sene 1 kişi hayatını kaybetti.

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Türkiye’de her yıl yaklaşık 250 bin “kuduz riskli temas” bildirimi yapılıyor.

Bakanlık verilerine göre, Türkiye’de yıllar itibarıyla kuduz vakalarında önemli düşüş kaydedildi. 1974 yılında 52 olarak kayıtlara geçen kuduz vaka sayısı 1983’te 25’e, 1999’da 7’ye düştü. 2014’te 4, 2015’te 2, 2016’da 3, 2017 ve 2018’de ise birer kişi kuduz nedeniyle hayatını kaybetti.

Başıboş gezen sokak köpeklerini ve kedilerin miktarı, evcil hayvanı kısırlaştırmayarak doğurulan yavrılarına bakamama, kıdız aşısı yapamama veya çocukların hayvanlasrla temasının artışı gibi faktörler Türkiyede kuduz hastalığının görülme ihtimalini diğer ülkelerre oranla arttırmaktadır.

125 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Kuduz, geçmişten günümüze aramızda olan oldukça korkutucu ve trajik bir hastalıktır. Uzun yıllardır ülkeler kuduz hastalığı konusunda çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Buna örnek olarak; Kuduzun ihbarı zorunlu hastalık olarak gösterilmesi, hayvanlarda zorunlu aşı takviminde bulunması, kuduz aşısının ücretsiz sunulması ve toplum bilinçlendirilmesi örnek verilebilir. Kuduz, gelişmiş ülkelerde genelde vahşi hayat veya yarasalar yoluyla bulaş gerçekleştirir. Gelişmiş ülkelerde aşılama ve halk bilinci daha yüksektir. Ayrıca sahipsiz hayvan sayısının az olması buna katkı sağlamaktadır. Gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde ise evcil ve sokak hayvanlarından bulaş daha fazladır. Buradaki risk haritası bulaş ve etkileşim bazlı olduğundan Türkiye'nin yüksek risk bölgesi olmasını kabul edebiliriz. Ülkemizde yıllar boyu yapılan kuduz ile mücadelede oldukça yol katedilmiş olsa bile halen kuduz nedenli ölümler maalesef yaşanmaktadır. Bu noktada halk bilinçlenmesi ve hayvanların aşılanması önem arz etmektedir.

134 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın