Sorulara Dön
5
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Domuz eti sağlıksız bir et midir?

İslam dininde haram olan bu hayvan neden haram bilimsel bir sebebi var mı?

2
367 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar Musab Akdağ

Domuz eti ile diğer etler arasında çok da bir fark yoktur, yağlı olması dışında da sağlıksız bir et değildir. Saçma sapan boş iddialara takılmamak lazım.

Mesela 1 seferde kendi yediklerini tamamen sindiremeyen bütün hayvanlar kendi dışkısını ayıklar ve tekrar yerler. Ama bu hayvanın etini sağlıksız yada toksik madde artımı falan yapmaz. Yada domuz eti diğer ki et türlerine oranla daha hızlı kurtlanan yada direk içerisinde kurt bulunan bir ette değildir. Bütün etleri sağlıksız ortamda çiğ bekletirsen kurtlanır, domuz etine mahsus bir durum yok.

Müslümanlıkta ney mantıklı ki bunda mantık sorguluyorsun :) İslam, Arap dini olduğu için tanrının emirlerinden çok Arap kültürüne paralel yazılmış bir kitap. Domuz sıcak ve kurak iklimlerde beslenmesi, yetiştirilmesi yada kesilmesi çok uygun değildir. Üzerine mal bağlayıp taşıyamazsın, üzerine binemezsin, çok hızlı ürer büyür, yünü yok derisi saçma sapan falan bir sürü Arap kültürüyle bağdaşmayan sebep var. Arapları niye bu hayvanla uğraşsın ki?

Arabistan iklimine uygun olmadığından, Arap kültüründe de yeri yoktur bu yüzden haramdır. Bizim Ayet bükücülerde Allah bu Bi bildiği vardır diyerek saçma sapan iddialar ortaya atmıştır hepsi bu. Attığım linki mutlaka incele.

Sağlıklı günler dilerim.

497 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
0
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Her ne kadar Genç Mühendis'in yazım üslubundan ve dil bilgisi kurallarını yok saymasından hoşlanmasam da zaman zaman doğru noktalara parmak basmış.

Domuz etinin pis, sağlıksız oluşunu genellikle kendi dışkısını yemesine bağlıyor Türk toplumu. Ancak tavşanlar da dahil olmak üzere kendi dışkısında sindirilmeyen bileşenleri vücutlarına geri kazandırmak için bunu yapan hayvanlar mevcut. Bu hareket fizyolojik bir harekettir ve hayvanın etinin pislenmesine yol açmaz. Her ette olduğu gibi kontaminasyon riski domuz etinde de bulunmakta. Ancak herhangi bir başka etten daha fazla değil. Dolayısıyla haram olmasının herhangi bir bilimsel altyapısı bulunmamakta.

Toplumun domuz etini pis olarak görmesinin diğer bir sebebi ise kendi dışkıları ve toprak içinde yuvarlanmalarından kaynaklanmakta. Ancak hayvanın yetiştirilme koşullarına ve kesimhanenin hijyenine dikkat edildiği takdirde (ki bunların zaten sığırda da tavukta da koyunda da aynı şekilde gerçekleştirilmesi gerekmekte) bunlar bir problem teşkil etmemektedir.

Genel et hijyeni konusunda kaynakça bırakıyorum. Ayrıntılı bilgi edinebilirsin.

201 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et