Sorulara Dön
1
Beslenme, Spor & Diyet

Doğru bir nefes çalışması ile kilo vermek mümkün mu?

3
891 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Enerji metabolizmasından bağımsız bir yağ oranı artışı ya da azalması tanımı günümüzde artık yapılmamaktadır. Uzun süredir bu tanım kalori miktarı üzerinden yapılıyordu, ancak enerji metabolizmasını anlama çabalarımız sonucunda, metabolizmaya giren enerji kaynağının niteliğinin belirleyici olduğunu anlamış olduk. Hangi grup kaynakların nasıl enerjiye çevrildiğini moleküler seviyede neredeyse tamamen anlamış gibiyiz. En azından besin grupları için artık açıklama yapılabiliyor.

-Neden kaynağın niteliği, kalori miktarından önemli?

Örneğin, kuru yemişten gelen kalori ile, un dan gelen kalori miktarından bağımsız olarak farklı metabolize olacaktır. Un ürününden gelen kalori az da olsa hücre bunu birinci planda enerji kaynağı kabul etmeyecek (aksi takdirde serbest oksijen radikali hasarından dolayı ömrü kısalacak ya da ölecektir), depo etmeyi tercih edecektir. Ayrıca bu tarz kaynakların yüzde olarak çok az bir kısmı enerjiye dönüşebilmekte, kuru yemiş gibi doğal kaynakların çok yüksek bir kısmı enerji olarak kullanılmakta, harcanabilmekte.

Bunun yanında iyi kaynaklar oksijen ile yakılarak yüksek miktarda ATP -adenzn trifsft- üretilir. Niteliksiz kaynaklar ise sitoplazmada oksijensiz, çok yüksek miktarda metabolik atık üretilerek, az enerji üretilir. Bu nedenle bitki ve yağ kaynakları dışındaki niteliksiz kaynaklardan yoğun beslenen kişiler dirençsiz, yorgun, hızlı acıkan kişilere dönüşür.

Oksijen miktarının artması her yönüyle vücut için inanılmaz iyi sonuçlar üretir. Metabolizmada yüksek enerjinin üretilmesi için oksijenin artaması doğru nefesin yanında egzersizi de gerektirmektedir. Sadece doğru nefesle alınacak mesafe, egzersizle desteklenirse bu oldukça ilerletecektir kişiyi.

Ancak bütün bunların yanında, kiloda temel olan şey, doğru kaynakları tercih etmenin yanında, sirkadiyen ritme uygun beslenmektir. Yani akşam yemeğini yok etmek. Bizim genetik fabrika ayarlarımızda akşam beslenme, sürekli her öğün yiyebilmek gibi lüksler asla bulunmamaktadır.

Gece sindirimin bitmiş, artık onarım süreci başlamış olması gerekir. Bunun için uykudan 4-5 saat önce katı yiyecek alınamaz. Ayrıca beyaz yağ hücreleri, enerjiye dönüşmeye karşı dirençli hücrelerdir. Hem vücudun asidik metabolik artıklarının tamponlayıcısı görevlerinden dolayı eritilmek istenmezler vücut tarafından, hem de hücre olarak dirençlilerdir. Bu yüzden gece açlığı olmadan bu kitlelerin doğal olarak eritilmesi, çoğu zaman yoğun spor, bir şey yememe vs hatalı yöntemler nedeniyle hızlı yaşlılığa neden olmakta. Bu yüzden doğru nefes, doğru kaynak ve doğru zaman üçlüsünü bir araya getirmek zorundayız, hem metabolizmanın doğal ayarlarına yaklaşalım, hem de yıpranma yaşlanma hızını azaltalım.

Bilimsel zemin olmadan verilen kilo verme yöntemleri, diyetler vs, bireyin bilime olan uzaklığının cezalandırıcıları gibi geliyor bana.....

Ben teşekkür ederim Yavuz Çatı

Konun butun detaylarına girmek mümkün olmuyor bu nedenle sormana sevindim.

Genetik ayarlarımız gereği sirkadiyen ritme göre işler metabolizma. Güneş battıktan sonra sindirimin bitip rejenerasyon süreci başlamalı fabrika ayarlarina gore. Olmasi gereken bu.

Bel ve çevresindeki yağ kitlesi, metabolik asidik artıkların kana karışmaması için tamponlandigi bölgeler olduğu için vucut bu yağları korumak ister.

Bir cok sporcunun kasları gelismistir ancak bel ve cevresinde belli miktarda simit şeklinde yag kalir cogu kiside. Bu da hem aksam yemek, hem de yanlis beslenme nedenli. Ayrica iç organ yağlanması icin de olasilik artmis demektir.

Vucutta bu yağlar sindirimde besin olmadığı, aç kalinan donemde yakilabilir. Yani en son ihtimalde gozden çıkarılabiliyor bu yağlar.

Magara doneminde insan surekli olarak açlık ile yuzlesiyordu. Gunumuzde aralikli aclik oruçlarının ömür uzattığı yeni yeni anlaşılıyor. Cunku genetik yapi boyle gelisti. O zamanlar duzenli olarak ac kalirken simdi bir aksam açlığını bile sorun edecek simarikliga gelmisiz. Evet aç kalmamiz gerekiyor aksam. Bu onemli.

Besinlerin enerjiye cevrilmesinde ETS denen bir sistem var mitekondrilerde. Besinler gruplarina gore 5 ayri istasyondan molekuler seviyede gecerek elektronlari zar dışına itilir. Proton ile elektron arasinda kalan yuk farki ATP olarak kullanılır. Iste bu istasyonlardan karbonhidratların girdigi istasyon aksam DARALIR. Ozellikle karbonhidrat seker asla istemez biyoloji gunes battiktan sonra. Alinmissa doğrudan depo olacaktir ki bir an once yenilenme islemine geçilsin.

Kisi bu asidik yük olan yağları aşırı spor ya da hic yememe gibi yontemlerle asmaya calisirsa hizli yaslanir.

Surekli tok olma bizim icin uygun degil. Gunluk olarak aksam 6-7 den sonra ac kalmaliyiz. Sabah ise istediğimiz kadar yiyebiliriz. Hatta karbonidratlar bile sabah daha iyi yakılır.

Modern yasam fabrika ayarlarimiza uygun degil. Bunu kabul etmek zorundayız

Bunun icin de fabrika ayarlarımızı ogrenmek zorundayiz

1,155 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Teşekkür (4)
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Bilimsel olarak mümkün olmaması için bi sebep yok. Ama bahsi geçen "doğru" nefes çalışması elbette hiç kolay olmayacaktır. Aksine daha bile yorucu olabilir.

Öncelikle şunu kavrayalım: Kilo kaybetmek için alınan enerjiden fazlasını yakmalıyız.

Eğer kullanılan kastaki kas hücresi miktarı fazlaysa kalori daha fazla harcanır. Örneğin "Quadriceps" Denilen ve adından da anlaşıldığı gibi 4 baştan oluşan bacak kasımız en çok enerji harcayan kaslarımızdan biridir. Bir kas kaba tabirle yorulduğunda o kası kullanarak çok da fazla enerji harcayamazsınız. Bu yüzden vücudun çoğunu kullandığımız aktiviteler (örn: yüzme) daha çok enerji harcarlar. Aynı anda birçok kasa enerji harcatmış oluruz.

Temel mantığı anlamışsınızdır umarım, şimdi nefes egzersizine geçelim. Nefes alma işlemi diyafram kasımızla gerçekleşir ve diyafram kendi başına çok da enerji harcayan bir kas değildir. Bu yüzden diyafram ile aynı sonucu elde etmek için diyaframı çok yormanız gerekir. Diyelim başardınız, buna rağmen bu yöntem aşırı mantıksız olacak çünkü hem çok yorulacaksınız hem de aynı enerjiyi sarf ederek kaslarınızı güçlendirme şansınızı da kaybetmiş olacaksınız.

İyi günler...

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Öncelikle iyi günler,

sorunuzda yer alan kilo vermek ile ilgili konuşmak gerekirse;

kilo vermek vücuttaki gereksiz ( fazla) yağları sağlıklı bir şekilde vücutta atmak olarak adlandırabiliriz. Bunu da yaparken temel amaç, sağlığı her zaman korumaktır. Yapılan araştırmaların genelinde alınan kalori yakılan kaloriden düşük olduğunda insan vücudu yağ yakmaya başlar.

Eğer doğru bir nefes çalışmasıyla kalori yakabiliyorsanız örneğin bisiklete binmeyip, koşmayıp, pilates yapmayıp ,yüzmeyip ve sağlıklı beslenmeyip sadece doğru nefes egzersizleriyle kilo vermeye çalışıyorsanız. Tavuk yumurtasında inek çıkmasını bekliyorsunuz demektir. Amaç harcanılan kaloriyi artırmak olsun her zaman.

Bilimden gidilmeyen yolun sonu, karanlıktır. İyi günler.

221 görüntülenme
0
Teşekkür (3)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın