Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Diyelim ki kuranda geçen kıyamet olayı doğru. Evrenin yok olması gibi bir şey söz konusu mudur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Acı ama gerçek.

Evrenin sonu olduğu gayet bilimsel bir gerçektir.Bu konu ile ilgili birkaç fikir ortaya atılmıştır.

1-Büyük Çöküş(Çürütülmüştür):Bu teori ortaya atıldığı zaman bilim insanları kütleçekim yasasından dolayı evrenin genişlemesinin gitgide yavaşlayıp sonunda tersine döneceğini ve her şeyin birbirine çarpıp yok olacağını savunmuşlar hatta bazı bilim insanları bu patlamanın yeni bir "Büyük Patlama" etkisi yaratacağını düşünmüşlerdir.Fakat karanlık enerjinin keşfi ile evrenin genişleme hızının sürekli arttığının anlaşılması teoriyi çürütmüştür.

2-Büyük Yırtılma:Eğer evren sonsuza kadar genişlerse evrenin genişlemesini sağlayan karanlık enerjinin şiddeti yüzünden evrendeki her şey atomlar moleküller vs. bütünlüğünü koruyamayarak yok olacak.

3-Büyük Donma(Büyük Soğuma):Evren o kadar genişleyecek ki hiçbir yıldızın ışığı birbirine ulaşamayacak ardından evrende yıldızların kullanacağı yakıt olarak kullanacağı tüm atomlar tükeneceği için her şey donacak ve evren karanlığa gömülecek.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çoğu zaman ekonomistlerin insanlardan beklediği gibi davranmayız; çünkü onların sandığından çok daha az bencil ve çok daha az rasyoneliz.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder