Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nuri Sevren
Nuri Sevren
50K UP
Üye
3

Diyelim ki, Dünya içerisinde yanlışlıkla veya bilerek bir anda bir portal açılırsa ne olur?

Enerji sorununu bir kenara bırakalım ve bir düşünce deneyi yapalım. bu portal rastgele uzay boşluğuna açılırsa neler olabilir, basınç farkı yüzünden dünya tarafında olan her şey portal'a doğrumu çekilir, ve bu ne kadar sürer, portal'ın vereceği tepki neler olurdu?
207 görüntülenme
Diyelim ki, Dünya içerisinde yanlışlıkla veya bilerek bir anda bir portal açılırsa ne olur?
Diyelim ki, Dünya içerisinde yanlışlıkla veya bilerek bir anda bir portal açılırsa ne olur?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökdeniz Sağlam
Araştırmacı Yazar

Basınç eşitlemesi yaşanmaya çalışacağı için portal açıldığı andan itibaren inanılmaz bir vakum sergiler. Tabi portalın boyutu belirtilirse eminim iyi fizik bilgisi olan okuyucular bu vakumun aşağı yukarı neye benzeyeceğini hesap edebilirler. Portalın herhangi bir zaman sınırlandırılması yoksa ve varlığı teknik açıdan sonlanamıyorsa teorik olarak atmosferimizi oluşturan gazların büyük kısmını emene kadar durmaz. Ve böylesi bir senaryo dünyadaki yaşamın sonlanmasına kadar gidebilir. Yutabileceği nesnelerin korkulacak boyutlarda olabileceğini düşünmüyorum.

Elbetteki portalın yakın çevresindeki nesneler hızlı bir şekilde uzaya saçılırdı ancak portalın yakın çevresinin haricinde uzaya saçılabilecek kadar düzgün bir vakum oluşabileceğini düşünmüyorum. Bu vakumda atmosfer dengesi bozulacağından, dünyada hızlı bir yok oluş başlayacaktır ancak yinede portalın boyuna göre bu engellenebilir. İyi bir senaryoda portalın gezegenin atmosferini onarılamayacak düzeyde bozması aylar hatta yıllar alabilir, bu gibi bir durumda eğer şanslı isek portalın etrafını izole edip, dünyamız ile olan bağlantısını büyük ölçüde sınırlandırıp dünyamızı koruyabilir, gelecek nesillere fantastik bir idam/cezalandırma yöntemi bırakabilir yada bu portalı bilimsel ve teknolojik araştırmalar için kullanabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close