Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

Dinleyerek bir şeyleri öğrenememin sebebi ne olabilir?

Matematikten hiçbir şekilde hiçbir şey anlamıyorum, dinleyerek hiçbir şey ogrenemiyorum. Ben dinlediğim cümleyi çözmeye çalışana kadar karşıdaki kişi anlatmaya devam ediyor. Ben ancak deneyimleyerek, yaparak, sorarak öğrenebiliyorum. Bu sorun neyse ya artık adını koymak y da çözmek gerekiyor ama bir türlü sonuclanmiyor. Kafayı yemek üzereyim yardim
331 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Burak Sarıarslan
Bağımsız Araştırmacı

[1]Öncelikle her bireyin öğrenme yetisi farklı olarak işler bazılarımız görerek bazılarımız duyarak bazı bireylerse yaşayarak veya hayal edip bir nesne, olay ile bağdaştırarak öğrenir.

Genelde okullarda herkese hitap etmesi açısından klasik ders işleme yöntemi kullanılır fakat siz bu yöntem ile anlayamıyorsanız merak etmeyin sizde hiçbir problem yok sadece çalışma şeklinizi değiştirmeniz gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

Anlattıklarınıza göre size en uygun çalışma biçimi Özel ders almak olabilir bire bir eğitimde eğitmen ile baş başa olduğunuz için akranlarınıza olan sosyal anksiyeteniz tetiklenmeyecek (eğer var ise) ve eğitmenle dilediğiniz gibi konuyu çalışabilirsiniz. bir konuyu tek seferde öğrenmeniz gerekmez, gerekirse birkaç ders alarak konuyu tam manasıyla öğrenip, pekiştirerek süreci ilerletebilirsiniz.

Eğerki maddi durumlar nedeniyle Özel ders alacak bir durumunuz yoksa okulunuz, eğitim kurumunuzdaki önce ilgili öğretmen ile bu konuyu konuşup, eğer bir çözüm bulamazsanız idareciniz ile paylaşın, eminim ki size uygun olan çözümü sunacaklardır.

Ayrıca kurumunuzda var ise Rehberlik servisi ilede gönül rahatlığı ile görüşebilir ve hatta kendinize uygun bir çalışma programı hazırlayabilirsiniz.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Uluğ Emre Bayındır
Biraz bilgiliyim

Öncelikle matematik daima üzerine düşülmesi gereken bir ders yani matematiği dinleyerek öğrenmeniz pek de gerçekçi değil. Dediğiniz gibi deneyimleyerek, yaparak öğrenebilirsiniz. Ancak öğrenirken de mutlaka arayı açmamalı ve devam etmelisiniz. Başta matematik ile başladım o yüzden matematikle ilgili birkaç yazı önereyim.[1][2] Dinleyerek neredeyse çoğu derste başarılı olamayabilirsiniz bu birazda insanın öğreniş tarzına ve zamanına göre değişiklik gösterebilir. Sana tavsiyem arayı sakın açma mutlaka soru çöz. Özellikle matematik yapmalısın.(eğer sayısal bir bölüm istemiyorsan o senin tercihin tabiki) Fen bilimlerinde sana çok yardımı dokunacaktır. Ders çalışmayı sıkıcı hale getirmemeye özen göster Bunu uygulamalı yap, üç boyutlu canlandırmasını yap. Ve kendini fazla sıkma. Bu işi eskiden beri yapmış olduğunu düşün ve rahat bir kafayla bu işe başla. Çalışma saatlerini zaman içerisinde arttırmaya odaklan. Eğer maddi imkanın olursa özel ders almanı tavsiye ederim. Dershanelere pek güvenmiyorum o yüzden onlar hakkında tavsiye vermeyeceğim. Diyeceklerim bu kadardı iyi çalışmalar dilerim.

Kaynaklar

  1. B. Barış. Matematik Bilmek Neden Önemli?. (13 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 7 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  2. E. Ağacı. Matematik Kaygısı Nedir? Çocuklarımızın Matematik Kaygısını Nasıl En Aza İndirebiliriz?. (13 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 7 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close