Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Diğer hayvanlar da çok uzun bir süre sonra insanlar gibi evrimleşebilir mi?

Canlıların evrimleştiğini biliyoruz fakat demek istediğim bizim gibi bizler gibi evrimleşme söz konusu olabilir mi ? Umarım sorduğum şey anlaşılıyordur
337 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
x Kişi
x Kişi
190K UP
Jeomorfolog

Teorik olarak mümkün. Pratik olarak mümkün mü? Evet, doğru çevre şartları bu yönde evrimleşmeyi mümkün kılarsa ki geçmişte olmuş, mümkün. Günümüzde, zeki canlılar içerisinde tek hayatta kalan bizim türümüz oldu, ancak o dönem yaşanan iklimsel, ekolojik değişiklikler pek çok hominini (homo ve pan cinslerini içerir) türün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Orta ve Batı Afrika yağmur ormanlarında yaşayan şempanze ve maymunların başına benzer çevresel değişiklikler gelirse,[1] o dönemi andıran süreçlerin yaşanmaması için hiç bir neden yok.

Kaynaklar

  1. Anonim. Overview Of Hominin Evolution | Learn Science At Scitable. Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2023. Alındığı Yer: nature | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ertuğrul Genç
Ertuğrul Genç
222K UP
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Sorunuz anlaşılıyor. Hayvanların bizim gibi evrimleşmesi mümkün olabilir mi diye merak ediyorsunuz. Bu sorunun cevabı, evrimin nasıl işlediğini anlamakla ilgilidir. Evrim, bir türün zaman içinde belirli şartlarda değişen ortam koşullarına uyum sağlamaya çalışmasıyla meydana gelir. Bu süreçte, türün genetik çeşitliliği ve doğal seçilim gibi mekanizmalar, türün yeni özellikler kazanmasına veya kaybetmesine neden olur. Bu özellikler, türün hayatta kalma ve üreme başarısını etkiler. Evrimin sonucu olarak, bir türden farklı türlere ayrılma veya iki farklı türün birleşerek yeni bir tür oluşturma gibi olaylar görülebilir. Ancak, evrimin amacı veya yönü yoktur. Evrim, sadece ortamın değişimine tepki olarak gerçekleşir. Dolayısıyla, hayvanların bizim gibi evrimleşmesi için, bizimle aynı özellikleri kazanmalarını gerektirecek bir çevresel baskı olması gerekir. Bu da çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü bizim gibi zeki ve konuşabilen bir canlı olmak, her ortamda avantajlı değildir. Aksine, bu özelliklerin evrimleşmesi için çok özel koşulların bir araya gelmesi gerekmiştir. Bu koşulların başka hayvanlar için de tekrarlanması çok zor ve uzun bir süreçtir. Bu nedenle, hayvanların bizim gibi evrimleşmesi pek mümkün görünmemektedir.

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı. Konuşma Yetisi Tıpkı Insanlarda Olduğu Gibi Hayvanlarda Da Evrimleşebilir Mi? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  2. Evrim Ağacı. İki Farklı Hayvan Türü Aynı Türe Evrimleşebilir Mi? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close