Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Dawkins'in darwinist bir toplumda yaşamak istemeyeceğini söylediği doğru mu? Bu ne anlama geliyor?

167 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap

Elbette gerçek, videonun tamamı burada. Ve çok haklı. Ben de istemezdim ve aklı olan hiç kimse istemezdi. Hatta bu tür bir toplumda yaşamak isteyen tek grup Naziler gibi faşistler ve faşizm-destekçileri olurdu.

Yaban hayat, son derece "vahşi" bir yer. Hayatta kalma mücadelesi, türlerin veya bireylerin gözünün yaşına bakan bir süreç değil. En ufak bir hatanızda, ne kadar yüksek uyum başarısına sahip olursanız olun, yok olabilirsiniz ve tüm soy hattınız da sizinle birlikte yok olabilir (bkz. genetik sürüklenme). Özellikle de değişken şartlar altında, sadece en uyumluların hayatta kaldığı, diğerlerinin açlık, sefalet, yaralanma ve ölüm ile yok olduğu, çok acımasız bir doğa*... Kimilerinin umduğu veya çizmek istediği gibi güzel kelebekler, şırıl şırıl akan nehirler olan bir yer değil doğa. İddiası bu olanın, tüm modern teknolojileri bırakıp, atalarımız gibi vahşi doğada 1 sene geçirmesini öneririm.

Bu Reklamı Kapat

Ama kritik nokta da şu: Doğayla ilgili gerçek, bu. Yani doğanın vahşi ve ölümcül olmasını biz istemiyoruz ve seçmiyoruz. Ama biz ne istersek isteyelim, gerçek bu.

Şimdi, bunun sosyolojiye uyarlanmış hali, yani videoda "Darwinist bir toplum" denen şey, Sosyal Darwinizm olarak bilinen faşist bir politik ideoloji. Bunu burada anlatmıştım. Vahşi doğayı alıp, insanın evrimindeki diğer tüm dayanışma unsurlarını denklemden çıkarıp, indirgemeci bir gözü dönmüşlükle "lap" diye topluma uyarlarsanız, elde edeceğiniz şey faşist bir ucube olacaktır: Belirli güç erklerinin kimin üreyip kimin üremeyeceğini seçtiği, zayıf olarak görülen toplumların yok olmaya ve sefalete bırakıldıkları, güçlünün zayıfları ezerek onlardan istifade ettiği, vahşi bir toplum...

Bu Reklamı Kapat

Bunu, aklı başına olan hiç kimse istemez. Dawkins de istemez. Sohbet ettiği yaratılışçı Wendy Wright da istemez. Ben de istemem. Siz de istememelisiniz (bence).

Atomun parçalanabilir olduğu gerçeğini de seçen biz değiliz; ancak o gerçeği alıp/anlayıp/öğrenip/kullanıp, atom bombası yapıp yüz binleri mi öldüreceğimizi, yoksa radyoloji ve radyografi gibi araçlarla milyonları mı kurtaracağımızı seçen biziz.

Dawkins'in dediği de bu: Gerçekleri değiştiremeyiz; ancak onları anlayarak, onları en iyi şekilde kullanmak veya "kötü" olduklarına kanaat getirirsek (zira bilim, bize neyin "iyi" veya "kötü" olduğunu doğrudan söyleyemez), onlardan uzak durmaya karar vermek en rasyonel tutum olur.

Tabii ki yaratılışçı kaynaklar, her zaman yaptıkları art niyetle, bu videoda "Darwinizm" ile "Darwinist toplum" kavramlarını eş anlamlı olarak kullanıyorlar ve izleyiciye bu görüşü dayatıyorlar. Darwinizm, bilimde pek kullanılan bir terim değil ama özünde, "doğal seçilim yoluyla evrim" ile eş anlamlı görülebilir. Biz buna basitçe "evrim" diyoruz artık. Sosyal Darwinizm, bu temel evrimsel kuralı, insan toplumlarının sosyolojisine uyarlayan, biyolojik değil, sosyobiyolojik ve politik bir uygulama. Biyolojik evrim ile sosyal Darwinizm arasındaki ilişki, parçacık fiziğiyle 2. Dünya Savaşı arasındaki ilişki ile aynı.

* Tüm bunlar, doğada dayanışma, işbirliği, şefkat, dostluk, vs. olmadığı anlamına gelmiyor; ancak bunların evrimleşebildiği şartlar, o vahşi hayatta kalma mücadelesinde avantaj sağladığı noktalar. Her türde bu türden dayanışma olmaması bundan; ancak olan türlerin, diğerlerine nazaran birçok zorlu durumda daha başarılı olduğu da bir gerçek - ki türümüzün soy hattının başarısının ardındaki temel faktörlerden biri de bu ölümcül doğada dayanışma.

219 görüntülenme

Kaynaklar

  1. R. Dawkins. Richard Dawkins Interviews Creationist Wendy Wright (Full). (22 Mart 2013). Alındığı Tarih: 24 Nisan 2021. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
8
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et