Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Davut Söyler
Davut Söyler
1,106 UP
Üye
0

Darwin'den önce neden evrim sorgulanmadı?

Açıkçası evrim kaçınılmazdı, insan çok geç farketti , oysaki bunu çok uzun zaman önce farkedip nesilden nesile aktarılması gerekmez miydi ? Yani mitolojik efsane ve dini olgulardan çok daha uzun zaman önce gerçeği fark edemedimi? Hayal gücü binlerce tanrı ve dini kurallar koymaya yeten insan neden evrimi anlamakta çok geç kaldı.
186 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Turan Zeybek
Öğrenciyim

Darwin'den önce evrim sorgulandı.

Bunu Antik Yunan filozoflarının düşüncelerinde görebiliriz.Anaksimandros'un evrim hakkındaki ilk görüşlerini biliyoruz.Canlıların ilk olarak sudan karaya geliştiğini düşünmüştür.[2]

Heraklites 'in ünlü sözü olan"Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir." sözü evrime işaret etmektedir.Canlıların sürekli değiştiğini öne sürer Heraklites.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Aristo ise canlıları sınıflandırmış ve canlılar arasında hiyerarşik bir düzen öne sürmüştür.[1]

Antik Yunan filozoflarının düşüncelerini Arapçaya çeviren İslam alimleri de (Örn.El Cahiz) evrim hakkında tartışmış,canlıların yaşam mücadelesinde bulunduğunu ve güçlü olanların hayatta kaldığını söylemişlerdir.[3]

Darwinden önce Lamarck da evrim hakkında çalışmalar yapmıştır.[1]

En sonunda Darwin ise 1858 yılında kapsamlı bir şekilde evrimi açıklamış 1859 da ise "Türlerin Kökeni" adlı kitabıyla örnekleriyle en kapsamlı haliyle evrimi açıklamıştır.

Kaynaklar

 1. www.google.com. Weiterleitungshinweis. Alındığı Tarih: 4 Eylül 2022. Alındığı Yer: www.google.com | Arşiv Bağlantısı
 2. E. Yılmaz. Binlerce Yıl Önce Evrimi Ortaya Atan Ve Evrenin Babası Olarak Anılan Anaksimandros'U Tanımak İster Misiniz?. (30 Mayıs 2018). Alındığı Tarih: 4 Eylül 2022. Alındığı Yer: Onedio | Arşiv Bağlantısı
 3. https://www.facebook.com/bbcnews. Darwin'den 1000 Yıl Önce Evrim Fikrini Ortaya Atan Müslüman: Basralı El Cahiz - Bbc News Türkçe. (1 Mart 2019). Alındığı Tarih: 4 Eylül 2022. Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close