Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Ayrı ayrı ve sayısız yaratma eylemine inanan bir kimse, böyle durumlarda [Evrimsel Süreç sonucu oluşmuş canlılardan bazılarının, atalarının yerini almasından bahsediyor] Yaradan'ın bir tipin başka birinin yerini almasını dilediğini söyleyebilir.

Gerçek mi?

Çarpıtılmış

Sözün Gerçeği Nasıl?

Ayrı ayrı ve sayısız yaratma eylemine inanan bir kimse, böyle durumlarda [Evrimsel Süreç sonucu oluşmuş canlılardan bazılarının, atalarının yerini almasından bahsediyor] Yaradan'ın bir tipin başka birinin yerini almasını dilediğini söyleyebilir; ama bu, bana, gerçeğin yalnızca ağırbaşlı bir dille yeniden söylenmesi gibi görünüyor. (Türlerin Kökeni, 6. Bölüm, sf. 201)

Sözün Kökeni

Charles Darwin, özellikle hayatının ilk bölümünde oldukça inançlı bir doğa bilimciydi (natüralist). İncil'deki Yaratılış Efsanesi'ni ispatlamak için bindiği Beagle'da, seyahat boyunca hayat felsefesi değişmeye başlamıştı. Ancak dindar bir temelden geliyor olması, teorisinin din camiasında yarattığı etkileri son derece verimli bir şekilde yorumlayabilmesine neden olmuştur. Bu alıntıda da, türlerin bir türden diğerine dönüşmesinin din açısından nasıl yorumlanabileceğine değinmektedir.

Bilgiler

"Militan" olmayan, yani başkalarını ateizme veya agnostisizme çekmeye çalışmayan birçok ateist ve agnostik düşünür, bir doğa yasasının koyucusu olup olmadığı bilinmezinin, o doğa yasasının çalışma prensipleriyle hiçbir ilgisi olmadığını düşünür. Yani doğadaki evrim yasası, bir türün bir diğerine dönüşmesi ile ilgiliyse, bu yasayı koyduğu düşünülen bir süpergücün (örneğin bir yaratıcının) olup olmaması, evrimin çalışma prensiplerinden bağımsızdır. Evrime ilahi bir müdahalenin olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmuyor olmasından ötürü, yasanın bir üstün irade tarafından konulup konulmadığı, teorinin geçerliliğini herhangi bir şekilde etkilememektedir.

Eğer bireyler, doğa yasalarının bir yapıcısı olduğuna inanmak istiyorlarsa, bunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak eğer ki yasaları unutup, yasa koyucu ile ilgilenmemiz gerektiğinde ısrar edecek olurlarsa, bilimin ilerleyişine ket vurmuş olmaktadırlar. Dolayısıyla bireysel bir inanç, eğer ki bireylerin bilimin ilerlemesine katkı sağlamaya teşvik ediyorsa elbette faydalıdır ve desteklenmelidir; fakat her teorinin dini yorumu üzerine kafa yormak, doğa bilimcilerin yapması gereken bir irdeleme değildir; çünkü yasanın ve doğanın nasıl çalıştığı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur - doğa bilimcinin amacı ise, bir yasanın nasıl çalıştığını açıklamaktır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/04/2020 06:26:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Jeolojik kayaçlar, Dünya'nın yazdığı epik bir şiir gibidir.”
Rachel Carson
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder