Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emir H.G.
Emir H.G.
7K UP
Üye
0

COVID-19 eskiye kıyasla daha az mı ölümcül? Bunun sebebi evrim mi?

Varyasyon sebebiyle bazı bireyler korona ya dirençlidir bazı bireyler ise değildir. Koronaya dirençli olan bireyler daha çok ürer bu yüzden her nesil bir öncekine kıyasla daha sağlamdır.
241 görüntülenme
COVID-19 eskiye kıyasla daha az mı ölümcül? Bunun sebebi evrim mi?
COVID-19 eskiye kıyasla daha az mı ölümcül? Bunun sebebi evrim mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sezer Okay
Sezer Okay
121K UP
Biyolog

Omikron varyantının önceki SARS-CoV-2 varyantlarına göre daha az ölümcül olduğuna dair kanıtlar arttıkça, sıklıkla dile getirilen açıklamalardan biri, virüslerin zaman içinde daima daha az öldürücü hale gelecek şekilde evrimleştiğidir.

Ancak bu teori, hastalık yapan tüm virüsler için geçerli değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Enfeksiyonların zamanla daha az öldürücü hale gelme eğiliminde olduğu fikri ilk olarak 1800'lerin sonlarında ünlü bakteriyolog Dr. Theobald Smith tarafından öne sürüldü. Patojen evrimi hakkındaki teorisine daha sonra "öldürücülüğün azalması yasası" adı verildi.

Smith'in teorisi, kendi hayatta kalmalarını sağlamak için patojenlerin insan konakçılarını öldürmeyi bırakacak şekilde evrimleşmesiydi. Bunun yerine sadece hafif bir enfeksiyon yaratarak insanların etrafta dolaşmasına ve virüsün daha uzaklara yayılmasına neden oluyorlar. Ancak son 100 yılda virologlar virüs evriminin daha kaotik olduğunu öğrendiler.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı durumlarda virüsler daha öldürücü hale gelecek şekilde evrimleşebilir. Virüsün hayatta kalması, yayılması ve virülansının devam etmesi, enfekte olabilecek insan sayısı, insanların enfeksiyondan sonra ne kadar süre yaşadığı, bağışıklık sisteminin tepkisi ve enfeksiyon ile semptomların başlangıcı arasındaki süre dahil olmak üzere birçok faktörün evrimsel baskılarıyla ilgilidir.

Ne yazık ki bu, salgının geleceğini tahmin etmenin neredeyse imkansız olduğu anlamına geliyor çünkü virüsler her zaman öngörülebilir bir düzende evrimleşmiyor.

Her biri benzersiz mutasyonlara sahip çok sayıda tanımlanmış COVID varyantı vardır. Ancak yeni varyantların çoğu ortaya çıkıyor ve daha sonra hızla yok olup gidiyor, hüküm süren baskın varyantla rekabet edemiyor. Ancak bazı varyantlar bağışıklık sisteminden kaçarak kolayca yayılır.

Omikron ciddiyetinin değerlendirilmesinde aşılar ve önceki enfeksiyonlar yoluyla elde edilen mevcut bağışıklığı göz önünde bulundurmak önemlidir.

Delta ve omicron gibi yeni varyantlarla, varyantların az ya da çok öldürücü olacak şekilde evrimleşip gelişmediğini belirlemek zor. Bunun nedeni, bu varyantların, bazı ülkelerde SARS-CoV-2'ye karşı oldukça fazla bağışıklığa sahip olduğumuz bir zamanda ortaya çıkmasıdır.

Çalışmalar, aşılanmış veya yakın zamanda enfeksiyon kapmış kişilerin, aniden ortaya çıkan bir enfeksiyon veya yeniden enfeksiyon geçirmeleri durumunda daha hafif semptomlara sahip olacağını gösteriyor. Bunun nedeni, varyantın daha az öldürücü olması değil, bağışıklık sisteminizin daha önceki aşılama ve enfeksiyonlar nedeniyle hazır olması.

Daha az ölümcül olsa bile, omikron varyantı önemli ölçüde daha bulaşıcıdır ve genel olarak daha fazla ölüme yol açmaktadır.

Aşılanmamış kişiler önemli ölçüde daha fazla risk altında olmaya devam ediyor. Aşı olan kişilere kıyasla bu kişilerin hastaneye kaldırılma olasılıklarının 17 kat ve Kovid-19'dan ölme olasılıklarının 20 kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor.[1]

Kaynaklar

  1. Jess Dawson. Debunking The Idea Viruses Always Evolve To Become Less Virulent. (13 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2023. Alındığı Yer: ABC News | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Elmas Baronları Hepimizi Nasıl Kandırıyor?
Büyük Elmas Yalanı: Elmas Baronları Hepimizi Nasıl Kandırıyor?
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Köpekbalıkları Uyurken Nefes Alabilir mi?
Köpekbalıkları Uyurken Nefes Alabilir mi?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close