Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nesib Nesiboğlu
Nesib Nesiboğlu
2,151 UP
Üye
1

Celal Şengör teoriyle hipotezin aynı şey olduğunu mu söylüyor?

Birazcık kafam karışdı açıklarsanız sevinirim.
515 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
905K UP
Öğrenci-Okur

Sanırım demek istediğini anladım. Hipotezler, teoriyi kurmakta kullanılan köprüdür. Kabaca o olgu ile ilgili birçok hipotez ortaya atar onları teste tabi tutar ve bu testten sağlam çıkanlarla teori inşa edilir. Teoriler de gelişir değişir ve evrimleşir. Yeni hipotezler ortaya atılır, eskilerde bazı hatalar varsa düzeltilir ve bilmediğimiz verileri de anlar teori güçlenir veya zayıflar. Evrim bir olgu, tıpkı kütleçekimi ya da atom gibi. Bu olguyu açıklayanlar teorilerdir. Teoriler çürütülebilir, zayıflayabilir veya güçlenebilir. Örneğin Newton'ın yerçekimi olgusunu açıklarken hataları vardı, atom olgusunu açıklarken üzümlü kek gibi modellerde de hatalar vardı, Darwin'in de hataları ve eksikleri vardı. Ama gün geçtikçe onların hatalarını düzelttik ve bu olguları daha iyi anladık. Yani teorilerin de "evrimleştiğinden" bahsetmiş.

234 görüntülenme
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Oguz Han
Oguz Han
11K UP
Bilim Sever Vatandaş
Orijinal Soru: Burada neden teori kelimesi Çağrı Mert Bakırcı'nın kitabından farklı bir anlamda kullanıyor?

Bunlar tanımla alakalı. Hem Britannica hem Wikipedia hipotez ve teori arasında bir geçiş olduğunu, yani aynı şey olmadıklarını belirtmiş. Bu genel kabulün Çağrı Mert Bakırcı'nın ifade ettiği gibi olduğunu gösteriyor(üzülerek kitabını okumadığımı belirtmeliyim ama sitedeki yazılarından aynı şeyi söylediğini biliyorum) Yani Bakırcı'nın ifadesi genel kabul ile uyuşuyor.

Celal Şengör başka yerlerde de konu hakkında konuşmuştu. Söylediği şey şuydu ''Hipotez yeterince deney ve ispat sonucu teoriye dönüşüyorsa bunun sınırı neresi? Arada net bir geçiş var mı? Ne kadar deney ve gözlemden sonra hipotez teoriye dönüşüyor? İkisi aynı şeydir.'' Yani hipotez ve teori arasında net bir geçiş olmadığını öne sürerek Celal Şengör, teorilerin ortaya ilk atıldığından itibaren teori olduğunu sonradan yapılan deney ve gözlemlerle ise güçlendiklerini, kabullenildiklerini, yürürlüğe girdiklerini söylüyor. Onun için hipotez dediklerimiz için de, teori dediklerimiz için de teori kelimesi kullanılabilir. Ona göre teori denip denememesi ortaya atılan savın yapısı ile ile ilgili. Yani bir izah işlevi görmesi, bilimsel metoda uygun olması vs.

Tüm Reklamları Kapat

Bunu yaparken görüşünü başka kaynaklara dayandırdığına rastlamadım, bir akıl yürütmesi ile görüşünü ifade etmeyi seçiyor. Sanki Evrim Ağacı ile yaptığı söyleşide bahsi geçmişti. Her neyse bunu yapmasında mahsur var mı? Bence o çapta bir bilim adamı, bilimsel terimler hakkında kendi görüşünü ortaya atabilir. Nihayetinde tanımlar kabul ile alakalı. Bilimsel terimler hakkındaki kabuller de bilim adamlarının kabulleri. Genel olarak hipotez ve teorinin farklı ve hiyerarşik yapıda olduğu kabul ediliyor. Popüler bilim kitaplarını genel kabule göre yazmak daha makbul.

110 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Britannica. Scientific Hypothesis. (13 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2021. Alındığı Yer: britannica.com | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close