Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Canlıların birbirine fayda sağlamasının evrimsel açıdan sebebi Nedir?

Neden bir ağacın meyvesi bana fayda sağlıyor ki bunun ona bir faydası yok neden balık, tavuk, keçi, koyun tüketildiğinde bize fayda sağlıyor ağaçların aksine nötr bir durum değil negatif bir durum söz konusu ben yiyince ölüyorlar. Bu canlılar yaşamak ve üremek için evrimleşiyorsa bize fayda sağlamaları saçma değil mi?
130 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
272K UP
Düşünür

merhabalar Muhammet Ali Kaya Kaya

aslında her canlı birbirine fayda sağladığı zaman kendi de kazançlı çıkıyor. yani bu kazan-kazan uygulamasıdır, her 2 canlı a kazanır. mesela bir çiçek görmüştüm geçenlerde belgeselde, tohumun çevresi şekerli bir yapıyla kaplıyordu bu lale benzeri çiçek ve karıncalar gelip o şekerli tohumu alıp yuvasına getiriyor yiyemediği tohumu dışarı atıyordu. karınca kazandı çünkü şekerli bir besin buldu, bitki kazandı çünkü tohumları farklı coğrafyalara karıncalar tarafından taşınmış oldu.

sorunun 2. örneğine gelelim inek tavuk vesayre kümes hayvanları örneği. bu örnekte farklı bir evrim mekanizması devreye giriyor=yapay seçilim. yapay seçilim demek insanların kendi isteğiyle, bilinçli şekilde bir takım özellikleri gelecek nesile kazandırması desek yanlış olmaz. nasıl oluyor o?

Tüm Reklamları Kapat

doğadaki yabani inekleri düşün memeleri küçüktür ve yavrularına anca yetecek kadar süt üretir az miktardadır. insanlar bu yaban ineklerinin en fazla süt veren ineklerin üremesine izin versin ve sadece çok süt verenler üredi diğerleri üreyemedi. bu fazla süt veren inekler gelecek nesile fazla süt üretme genini veriyor olsun. bu şekilde yüzyıllar geçtiğinde yeni oluşan inekler büyük memeli ve çok süt üreten inekler olur. yavruya süt ürettiği kadar fazladan süt üretir sağılması gerekir.

yani kümes hayvanlarının çoğu yapay seçilimle insanların bilinciyle evrim geçirmiş hayvanlardır. çok besin vermek üzerine programlanmışlardır deesk yanlış olmaz açıkcası.

Çağrı Mert Bakırcı'nın yazdığı güzel bir makale daha fazla bilgi edinirsin.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close