Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Samet *
Üye
0

Canlılar evrimleşirken bir grup halinde mi evrimleşiyor yoksa tek mi?

Tek olarak evrimleşmeden kastım bir canlı evrilirken bir grup halinde mi yoksa yeryüzünde o canlıdan 1-2 tane mi oluyor? 1-2 tane olması ölüm riskinide katarak evrimleşmeyi çok zorlamaz mı? Yada grup halinde evrimleşirken nasıl oluyorda örneğin 15 tane canlıda aynı canlıya evrimleşebiliyor? Kusura bakmayın çok mantık hatası yapmış olabilirim. Evrim
338 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Furkan Bayram
Furkan Bayram
2,562 UP
Biyokimya ve Moleküler Biyoloji üzerine doktora yapıyorum.

Evrim, basitçe bir popülasyondaki alel frekansının değişmesidir. Örneğin, bir insan topluluğunda uzun boylu insanların kısa boylu insanlara oranı değişirse o toplulukta evrim gerçekleşmiştir. Bu değişim doğal afet gibi rastgele bir olay (basketbol sahasına meteor düşmüştür mesela) sonucunda da olabilir, kısa boylu insanlar daha çekici ise rastgele olmayan eş seçimi kaynaklı da olabilir. Rastgele olaylar, eş seçimi veya doğal seçilim gibi filtreler o toplumdaki her bireye etki ettiği için filtreleme sonucu benzer özellikteki insanlar sağ kalır, ürer.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yüşa Eymen Barlın
Öğrenciyim ve bir şeyler düşünüyorum.

Canlılar evrimleşirken oluşan çeşitlilik önce mutasyon sebebiyle tekil bir canlıda oluşuyor tabi ki. Bu canlı üreme konusunda diğerlerinden daha başarılıysa daha fazla yavrusu oluyor ve kendine benzeyen daha çok canlı üretiyor. Ya da tam tersi durumda canlı yok oluyor. Tabi ki oluşan canlı avantajlı olmasına rağmen şans eseri bir şekilde (üzerine yıldırım düşmesi gibi sebeplerle) ölebilir ama evrimin bir bilinci yoktur o yüzden buna engel olamaz. Evet üzücü bir durum ama doğa böyle işliyor.

Öte yandan iki ya da daha fazla sayıda bireyin aynı özelliklerle mutasyona uğrayıp aynı özelliklerle doğabilir ve bu iyi bir özellikse popülasyonda yayılır ama bu durumun yaşanma ihtimali çok çok düşüktür. Bu olay aynı anda atılan 10 taneden oluşan iki grup zarın tamamen aynı sıralamada gelmesi gibidir. Bu olayın gerçekleşme ihtimali bile oldukça düşükken milyonlarca nükleotidden oluşan binlerce genin tamamen aynı olma ve bu iki canlının aynı dönemde doğma ihtimali çok çok daha düşüktür ama sıfır değildir tabi ki.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close