Puan Ver
0
Puan Ver

Büyük kütleler(gezegenler,yıldızlar)neden maddeleri kendine çeker?

6
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
6 Cevap

Uzayı bir çarşaf olarak düşünün. Bu çarşafı bir ucundan siz bir ucundan başka bir arkadaşınız tutuyor olsun. Şimdi bu çarşafın herhangi bir yerine ağır bir cisim bırakıldığı zaman (mesela 5kg lık demir top) bu cisim çarşaf üzerinde ağırlık yapar ve çarşaf o cisme doğru eğim gösterir. Bu cisimden daha hafif bir cismi (mesela pinpon topu) çarşafın herhangi bir yerine koyduğunuz zaman bu cisim diğer ağır olan cisme doğru gider ve ona çarpar. İşte uzaydaki gezegenler uzayı aynen bu şekilde bükerler. O bölgeye giren daha hafif bir gök cismi bu büyük gezegene doğru çekilmeye başlar.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Animasyon

Nedim Aydın, neden güneşe doğru gitmiyoruz, ya da neden Jupiter güneşe doğru gitmiyor diye sormuşsun. Cevap: gidiyoruz, hem de büyük bir hızla bunu yapıyoruz, ancak tek hareketimiz bu değil. Tüm gök cisimlerinin aslında iki hareketinden söz edebiliriz. Birincisi içinde bulundukları üç boyutlu uzayda sahip oldukları doğrusal hareket, ikincisi uzay-zamanda kütlenin oluşturduğu eğrilik nedeniyle bunu yer çekimi olarak algılamaları sonucu kütleye doğru hızlanan hareket. Ancak cisim kütleye doğru biraz yaklaştığında kütle de zaman boyutunda ilerleyerek cisimden, diğer hareketi kadar uzaklaşmış oluyor. Sonuçta cisim sürekli kütlenin etrafında dönen ama ona erişemeyen bir yörüngeye girmiş oluyor.

Favorilerime Ekle
0

Çağatay Perin,

Jüpiter'in tam olarak güneşin çekiminde olduğunu söylemek yanlış. Jüpiterle güneş arasında özel bir denge var. Jüpiter güneşin dışında kalan bir merkez etrafında dönüyor. Bu konunun detaylarını bulup sorunuzun cevabını alabileceğiniz kaynağı ekliyorum aşağıya.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Jüpiterin Durumu

Hasan Dagtekin, peki Jupiter neden gunese dogru cekilmiyor? Sonucta Jupiter de gunesten kucuk. Mantiken gunesin, gunes sistemindeki butun gezegenleri kendisine dogru cekmesi gerekmez mi? Bu konuya da aciklik getirirseniz sevinirim :)

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Soru

Nedim Aydın, sorduğunuz sorunun cevabı Jüpiterdir. Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan jüpiterin çapı dünyadan 11 kat daha büyük ve kütle bakımından 318 kat daha büyüktür. Jüptiterin bu durumu güneş sistemi içerisinde bir denge yaratır ve biz güneşe doğru sürüklenmeyiz. Eğer jüpiteri bir an da ortadan kaldıracak olursanız hızla güneşe doğru gideriz.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Universe Today

Hasan Dagtekin, olayı şimdi daha iyi anladım. Şunu merak ettim; şimdi biz(Dünya) veya Merkür, Güneşten daha hafif bir gök cismi. Neden onlar güneşe doğru çekilmiyorlar ? Yani tamam çekiliyorlar da neden güneşe doğru gitmiyoruz ? Umarım anlatabilmişimdir. :)

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Kendim Sadece soru
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder