Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Büyük kütleler(gezegenler, yıldızlar)neden maddeleri kendine çeker?

6
140 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
6 Cevap

Uzayı bir çarşaf olarak düşünün. Bu çarşafı bir ucundan siz bir ucundan başka bir arkadaşınız tutuyor olsun. Şimdi bu çarşafın herhangi bir yerine ağır bir cisim bırakıldığı zaman (mesela 5kg lık demir top) bu cisim çarşaf üzerinde ağırlık yapar ve çarşaf o cisme doğru eğim gösterir. Bu cisimden daha hafif bir cismi (mesela pinpon topu) çarşafın herhangi bir yerine koyduğunuz zaman bu cisim diğer ağır olan cisme doğru gider ve ona çarpar. İşte uzaydaki gezegenler uzayı aynen bu şekilde bükerler. O bölgeye giren daha hafif bir gök cismi bu büyük gezegene doğru çekilmeye başlar.

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Nedim Aydın, neden güneşe doğru gitmiyoruz, ya da neden Jupiter güneşe doğru gitmiyor diye sormuşsun. Cevap: gidiyoruz, hem de büyük bir hızla bunu yapıyoruz, ancak tek hareketimiz bu değil. Tüm gök cisimlerinin aslında iki hareketinden söz edebiliriz. Birincisi içinde bulundukları üç boyutlu uzayda sahip oldukları doğrusal hareket, ikincisi uzay-zamanda kütlenin oluşturduğu eğrilik nedeniyle bunu yer çekimi olarak algılamaları sonucu kütleye doğru hızlanan hareket. Ancak cisim kütleye doğru biraz yaklaştığında kütle de zaman boyutunda ilerleyerek cisimden, diğer hareketi kadar uzaklaşmış oluyor. Sonuçta cisim sürekli kütlenin etrafında dönen ama ona erişemeyen bir yörüngeye girmiş oluyor.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Çağatay Perin,

Jüpiter'in tam olarak güneşin çekiminde olduğunu söylemek yanlış. Jüpiterle güneş arasında özel bir denge var. Jüpiter güneşin dışında kalan bir merkez etrafında dönüyor. Bu konunun detaylarını bulup sorunuzun cevabını alabileceğiniz kaynağı ekliyorum aşağıya.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Hasan Dagtekin, peki Jupiter neden gunese dogru cekilmiyor? Sonucta Jupiter de gunesten kucuk. Mantiken gunesin, gunes sistemindeki butun gezegenleri kendisine dogru cekmesi gerekmez mi? Bu konuya da aciklik getirirseniz sevinirim :)

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Nedim Aydın, sorduğunuz sorunun cevabı Jüpiterdir. Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan jüpiterin çapı dünyadan 11 kat daha büyük ve kütle bakımından 318 kat daha büyüktür. Jüptiterin bu durumu güneş sistemi içerisinde bir denge yaratır ve biz güneşe doğru sürüklenmeyiz. Eğer jüpiteri bir an da ortadan kaldıracak olursanız hızla güneşe doğru gideriz.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Hasan Dagtekin, olayı şimdi daha iyi anladım. Şunu merak ettim; şimdi biz(Dünya) veya Merkür, Güneşten daha hafif bir gök cismi. Neden onlar güneşe doğru çekilmiyorlar ? Yani tamam çekiliyorlar da neden güneşe doğru gitmiyoruz ? Umarım anlatabilmişimdir. :)

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın