Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mecit Erva
Mecit Erva
7K UP
Üye
2

Büyük çöküş hipotezi gerçekleşir ise zaman geriye akar mı?

Genişleyen uzay-zaman dokusunun bir yerde kütle çekimine mağlup olup bir nevi büzülme durumuna girmesi(kendi anladığım hali ile) halinde, zamanında şu anda olduğunun zıttı yönde ilerlemesi gerekmiyor mu? eğer böyle bir olasılık gerçekleşir ise biz tekrardan "yaşayabilir" miyiz? yani bu sefer önce ölüm sonra doğuma doğru...
194 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Umut Karip
Umut Karip
126K UP
Araştırmacı, Okur, Yazar

Merhaba,

Doğru anlamışsınız, büyük çöküş teorisine göre kütle çekimi evrenin genişleme hızından daha kuvvetli olacak. Bunun sonucunda evren daha fazla genişleyemeyecek, bunun yerine kendi içine çökecek, büzülecek.

Fakat evrenin kendi içine çökecek olması zamanın da tam tersi yönde ilerleyeceği anlamına gelmiyor. Çünkü zamanın akışı evrenin genişlemesi veya kendi içine çökmesiyle ilgili değildir. Genel Görelilik teorisine göre kütle ve enerji uzay zamanı büker fakat zamanın okunun yönünü değiştirmez.

Tüm Reklamları Kapat

Fakat evren kendi içine çöktükçe belirli bir noktada bulunan kütle yoğunluğu artacaktır. Zaman genişlemesi (İng: time dilation) olarak adlandırılan fenomen, kütlesi yoğun olan cisimlerin daha yavaş bir zamanla karşı karşıya olduğunu ifade eder. Dolayısıyla bu teori gerçekse, evren içine doğru çökerken algıladığımız zaman şimdikine göre yavaşlayabilir.

Özetle, büyük çöküş teorisi kütle çekimin evrenin genişleme hızından daha kuvvetli olması durumunda gerçekleşebilecek bir teoridir. Teori, zamanın tam tersi yönde akmasına değil ancak zamanın yavaşlamasına sebep olabilir.

Hoşça kalın.

Kaynaklar

 1. Adam Becker. Dergi̇ - Evrenin Sonuna Dair Dört Teori - Bbc News Türkçe. (16 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 30 Aralık 2023. Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close