Puan Ver
0
Puan Ver

Bütün evren bir "şeyin" atom parçası olabilir mi?

Evet soru biraz saçma gelebilir ama biz de bir şeyin atom parçacığı olabilir miyiz? Doğrusu, güneş sistemimizin atom ile benzerlik göstermesi bu soruya daha çok inanmamı sağlıyor. :)

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Öncelikle şunu anlamak gerekiyor: Bütün boyutlar, kendisinin üstündeki boyutu oluşturan yapılar, aynı zamanda kendisinin altında bulunan boyuta ait yapılardan oluşmaktalar kendileri de.

Yani boyuta bağlı bir döngüsel bütünlük - hiyerarji söz konusu. Ve bunun bir sonu yok gibi görünüyor.

Atom altı parçacıkların atomu oluşturması,

Atomların molekkülleri oluşturması,

Moleküllerin maddeyi, maddenin küreleri, kürelerin galaksi, evren diye kabaca gidersek, bunun devam edebileceği görüşü çok da mantıksız görünmemekte. Bir çok insan merkezli bakıyoruz. O nedenle mikro alem ve makro alem tanımlarımız tamamen bizim merkez olmamız koşuluna göre yapılmış tanımlar.

Ancak bağırsağımızda yaşayan bir mikroorganizmanın bağırsak boşluğunu SONSUZ olarak algılaması gibi bizim de sonsuz - sonsuza yakın olarak düşündüğümüz uzayın başka bir bütüne ait bir parça olup olmadığı konusunda kesin konuşamayız.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir hükümet, içindekiler ne kadar iyiyse o kadar iyidir.”
Drew Pearson
Geri Bildirim Gönder