Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
30

Boyum kaç yaşına kadar uzar, boy uzamasına etki eden faktörler nelerdir, boyumu uzatmak için neler yapabilirim?

Moderatör notu: Bu soru, benzer soruları toplamak amacıyla genelleştirilmiştir.
34,423 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
11 Cevap
Furkan H
Furkan H
11K UP
Konu ile ilgili kişisel araştırmalar yaptım.
Orijinal Soru: Arkadaşlar 17 yaşında 172 boyunda bir basketbolcuyum boyumun uzaması hakkında bilgi edinmeliyim bunu nasıl ve nereden öğrenebilirm?

Vücut boyunun büyük bir kısmı genetik faktörlere bağlıdır, bu yüzden genellikle anne ve babanızın boyunuza bakarak bir fikir edinebilirsiniz. Ancak, beslenme, uyku ve genel sağlık durumunuz da boyunuzu etkileyebilir.

İleride maksimum ne kadar boyunuzun olacağını öğrenmek için, bir doktordan yardım alabilirsiniz. Özellikle, bir endokrinolog veya bir pediyatri doktoru bu konuda size yardımcı olabilir. Bu tür bir doktor, el ve bilek röntgeninizi çekerek kemik yaşınızı belirleyebilir. Kemik yaşınız, vücudunuzun fiziksel gelişimini ve büyüme plaklarınızın ne kadar zamanı kaldığını belirler. Bu bilgi, doktorunuzun sizin ne kadar daha uzayabileceğinizi tahmin etmesine yardımcı olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak, bunun kesin bir tahmin olmadığını ve her bireyin gelişim hızının ve süresinin değişkenlik gösterdiğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, basketbol başarısı sadece boy ile belirlenmez. Hız, çeviklik, koordinasyon, teknik beceriler ve taktiksel anlayış da çok önemli faktörlerdir. Örneğin, Allen Iverson 183 cm boyunda olmasına rağmen NBA'de büyük başarı elde etmiştir.

Son olarak, düzgün bir beslenme ve egzersiz rutini uygulayarak vücudunuzun doğal büyüme potansiyelini maksimize etmeye çalışabilirsiniz. Yeterli uyku da büyüme hormonlarının salınımı için çok önemlidir. Ancak, bu faktörlerin boyunuzu önemli ölçüde değiştireceği garanti edilemez. İyi beslenme, uyku ve egzersiz, genel sağlığınızı ve spor performansınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

1,644 görüntülenme

Kaynaklar

 1. N. Cameron. Human Growth And Development. ISBN: 9780123838827.
 2. G. H. Dar. (2022). Microbial Consortium And Biotransformation For Pollution Decontamination. ISBN: 9780323919265. Yayınevi: Elsevier.
 3. N. Cameron. (2012). Human Growth And Development. ISBN: 9780123838827. Yayınevi: Academic Press.
 4. N. F. Lightfoot. (2002). Mikrobiologische Analysen: Richtlinien Zur Qualitätssicherung. ISBN: 9783642557521. Yayınevi: Springer.
 5. L. Kamolz. (2010). Verbrennungen. ISBN: 9783211798966. Yayınevi: Springer-Verlag.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emir Bayar
Emir Bayar
135K UP
Endokrin sistemi alanında araştırmacı
Orijinal Soru: 16 yaşından sonra boyum uzayabilir mi?

Hiç olası görünmüyor. Belki maksimum 5 cm ergenliğine geç başlamadıysan. Eğer kesin olarak öğrenmek istiyorsan doktora gidip bileklerinin x-rayını çektirebilirsin. O sana söyleyecektir. Büyük düzeyde genetik boy maalesef. 16 yaşından sonra abartılı boy uzamaları sadece hormonal problemleri olanlarda ve ergenliğe geç girenlerde görülür. Ama anne ve babanın boyuna bakarak daha ötesine geçmen çok mümkün görünmüyor.

2,395 görüntülenme
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Fahri Cem Uçar
Fikrim var.
Orijinal Soru: 17 Yaşındayım Boyum Uzar mı?

Ortalama olarak, erkekler 15-18 yaşları arasında hızla boy uzamasına devam ederler ve genellikle 18 yaşından sonra boy uzamaları durur. Kadınlar ise genellikle 16-17 yaşlarında boy uzamalarını tamamlar. Ancak, bu ortalamalar herkes için geçerli olmayabilir ve bireysel farklılıklar bulunabilir.[1]

1,757 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Harshil Matta, et al. Do Guys Keep Growing Until Age 25?. Alındığı Tarih: 13 Şubat 2023. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ecem Kaya
Ecem Kaya
92K UP
Araştırmacı

Kaynak kısmına koyduğum tüm linkleri incelerseniz sorunuzun cevabını alabilirsiniz bence , buraya tüm bu sitelerdeki yazıları koyup uzatmak ve sizi sıkmak istemedim . Umarım yardımcı olabilmişimdir .

2,128 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Medium. (28 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Bu Linke De Bakabilirsiniz. (28 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Bu Linke De Bakabilirsiniz. (28 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ezgi Çalışkan
Ortopedi Öğrencisi

Boy uzatma yöntemlerini araştırdığınızda birçok egzersiz görebilirsiniz. Bu konuda bir yanılgı var. O da sadece egzersizin yeterli olacağını zannetmek.

Egzersiz kadar, beslenme, uyku, vitamin değerleri gibi birçok etken boy uzatma konusunda ciddi önem taşır. Yabancı kaynaklardan bu konu hakkında çok fazla araştırma yapmış biri olarak söyleyebileceğim tek şey;

Tüm Reklamları Kapat

bu işi bir bütün olarak düşünüp beslenme yönünden egzersiz yönünden yani her açıdan ele alıp öyle yorumlamanız. Aksi takdirde sonuç hayal kırıklığı olacaktır.

Türkçe olarak en kapsamlı yazıya; https://boyuzatmayontemleri.net/ adresinden ulaştım. En uzun en kapsamlı ve görsel olarak her şeyi anlatan tek içerik sanırım bu.

1,840 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close