Puan Ver
0
Puan Ver

Bizim her hücremiz de kromozom varsa ve toplam 46 kromumuz bulunuyorsa nasıl olur da her hücrede kromozom bulunur?

Yoksa toplam kromozom sayısı daha fazla ama kromozom çeşidi mi 46?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Vücutta 46 tip kromozom bulunur ve sağlıklı bir vücut hücresinde de beklenen budur.Üreme hücremizde bu sayı 23 olur.Biz 46 kromozomlu derken çeşit sayısını ve bizim türümüz için normal olanı belirtiriz.Tüm hücremizi baz alıp hesaplama yaparsak (vücut hücresi x 46)+(üreme hücresi x 23) bize sonucu verecektir

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya'yı atalarımızdan miras değil; çocuklarımızdan ödünç alırız.”
Yerli Amerikalı Atasözü
Geri Bildirim Gönder