Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver

Bitkilerin karaya geçişi nasıl ve ne zaman oldu?

İlk canlılık denizlerde başladı. Karaya ilk olarak bitkiler mi böcekler mi yoksa omurgasızlar mı geçti? Karadaki bitki örtüsünün kökeni nasıl ve ne zaman oldu?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Evrimsel açıdan bakarak karaya ilk hangi canlıların geçtiğini tahmin etmeye çalışırsak besin ihtiyacı gibi sebeplerden karaya ilk bitkilerin gelmesi daha olası görülür.

Delillere dayanarak bakarsak tahminimizin doğru olduğu sonucuna varırız. Denizden karaya sırayla önce bitkiler sonra da böcekler ve hayvanlar geçmiştir. İlk bitkilerin atası da alglerdir. Bazı algler yaklaşık 500 milyon yıl önce bitkilere evrimleşmiştir. Ayrıntılı bilgi için kaynaklara göz atınız.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Bilimfili Canlıların evrimiyle ilgili güzel yazılar bulabilirsiniz
  2. Bilimsel makale Bitkilerin karaya geçişiyle ilgili bir makale
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geleceği tahmin etmenin en kolay yolu, onu icat etmektir.”
Alan Kay
Geri Bildirim Gönder