Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Bitkilerden insanlara geçen bakteri veya virüsler var mı? Varsa nelerdir? Yoksa neden yok? Ya da olabilir mi?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Olmamasının nedeni taksonomik bariyer. Çünkü bitkiler farklı bir ailede değil, farklı bir alemde. Bu ne demek, evrimsel olarak ortak atamız milyarlarca yıl önce demek. Dolayısıyla iki farklı aleme adepte olmuş virüsler, birbirini enfekte edemez. Zira reseptörleri artık fazlası ile farklı.

Literatürü taradığımda da aynı şekilde bir sonuca ulaşamadım. Bir tane PPMoV adlı biber virüsü var ki, insanlardan biberlere geçebileceği anlatılmış. Fakat insan hücrelerini enfekte edip edemediği soru işareti. Bence muhtemelen edemiyor, ilginçtir antikor oluşumu sağlamış ama. Kişide oluşan karın ağrısı semptomlarının virüse bağlı değil de, yediği biberlere bağlı olduğu sonucuna ulaşılmış. Yani absürt bir istisna olabilir belki. Fakat genel hatları ile alemler arasında geçiş yapan virüsler yok diye biliyorum. Aksini söyleyen bulguları olan varsa, zevkle dinlemek isterim.

Teşekkür (3)
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. NCBI
  2. NCBI
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mümkün olan şeylerin sınırları; yalnızca onların ötesine, yani imkansızın sınırlarına geçerek tanımlanabilir.”
Arthur C. Clarke
Geri Bildirim Gönder