Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Bitikiler evrimsel süreçte neden yeşil rengi seçtiler?

(Klorofil evet biliyorum. fakat sorum ve sorumun cevabı tam olarak bu değil.) Soruyu tekrar düzenleyerek sormak isterim. Sorum şu: Bitikiler evrimsel süreçte neden yeşil rengi seçtiler? Bitikiler fotosentez yaparken yeşil rengi neden kullanıyorlar? Evrimsel süreçte yeşil renk nasıl ve neden tercih edilmiştir?
249 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusra Aslan
Yusra Aslan
82K UP
Biyoloji Öğrencisi

Bir cismin rengi, cismin yansıttığı ışığın rengidir. Bitkiler fotosentez için gerekli olan ışık enerjisini klorofil sayesinde kırmızı ve mavi dalga boylarına sahip ışınlardan karşılarlar. Bu canlılar kırmızı ve mavi dalga boylu ışınları soğururken yeşil ışığı soğuramaz, yeşil ışığı yansıtırlar. Bu yüzden bitkileri yansıttığı yeşil ışık sebebi ile yeşil görürüz. Peki en verimli olan yeşil yerine neden diğerlerini soğuruyorlar?

"Doğada bitkilerin yapraklarına bakarsanız, üstlerine düşen ışığın yoğunluğunun gün boyunca sürekli değiştiğini görürsünüz. Bir ormandaki tüm bitkilerin tüm yapraklarında böyle bir değişimin sürekli olduğunu düşünün bir. Işıktaki enerjiyi hasat ederek yaşayan bu canlılar için güneşten aldıkları enerjide bir gürültünün oluşması demek bu. Gürültü, elektronikte iletilmek istenen bilgi sinyaline karışan, istenmeyen sinyallere verilen isimdir. Bitkilerin yaprakları fotosentez aktivitesini optimize etmek ve bu gürültüyü azaltmak için renklerini ayarlıyor. Sürekli değişen güneş enerjisine karşı korunabilmek de ancak güneş spektrumunun belli bölgelerini yansıtmakla mümkün olabiliyor. İşte o bölgeler genellikle yeşil."

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bilimle kalın.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Barış Özcan. Bitkiler Neden Siyah Değildir?. (24 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 24 Mayıs 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close