Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bir ( ya da iki ) kişi bağırırken ikisininde sesini ayırt edebiliyorken, birden fazla kişinin sesini neden ayırt edemiyoruz?

Sorumu daha güzel açıklayayım. Mesela 20 kişiden oluşan 2 farklı grup düşünelim. İlk grup hep bir ağızdan bağrırırken ses toplanıyor ve gayet güzel korolu bir ses çıkıyor. Daha sonra 2. Grubun da hep bir ağızdan bağırmasını istiyoruz. Bağırdıkları zaman aynı 1. Gruptaki kişilerin bağırdıkları koro ses ile aynı oluyor. Neden böyle oluyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Aslında öyle olmuyor. Toplanan dalgaların süperpozisyonu (yani üst üste binmesi) toplam ortalama değere yakınsıyor. Yani rastgele seçilmiş 20 kişilik gurubun ses ortalaması ile diğer 20 kişilik grubun ses ortalaması aynı olduğu için öyle geliyor.

Bunu söyle örneklendirebiliriz. Sadece bayanlardan oluşan 20 kişilik grup ile sadece erkeklerden oluşan bir başka grup düşünün. İkisini de ayırt edebildiğinizi göreceksiniz. Fakat iki grubu karıştırıp aynı şekilde denerseniz ortalama seslerinin aynı veya yakın olduğunu duyarsınız.

Yine de insan ses aralığı 20 hz -20 khz aralığında olduğu için bu ayırt etme işi insan için zor olsa da bir bilgisayarda yapılacak analiz ile iki grup birbirinden rahatlıkla ayırt edilebilir.

Ses tanımlama ve analizi konusunda bir sunuyu eke ekliyorum.

Ayrıca bu işi yapan yazılımların bir listesini bırakıyorum:

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. cs.tut.fi Sound Recognition and Modelling
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder